Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Eurovoľby 2014 budú špecifické aj zmenou pohľadu na EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Eurovoľby 2014 na Slovensku – koniec idealizovania EÚ

Eurovoľby 2014 prinesú mnohé zmeny v rámci celej Európskej únie. Jednou z hlavných zmien je, že tento krát sú voľby do europarlamentu skutočne dôležité. Novozvolení europoslanci totiž budú mať najväčšie právomoci v histórii.

Eurovoľby 2014 na Slovensku

No eurovoľby sa budú vyznačovať aj jednou inou zmenou – zmenou pohľadu na samotnú Európsku úniu. A tá neobišla ani slovenskú politiku. Európska únia tak prestáva byť idealizovaná a pohľad jednotlivých strán na ňu je čoraz triezvejší.

Liberáli aj konzervatívci proti EÚ

Realistický pohľad na Európsku úniu už dlhodobo zastáva strana SaS. Tá si k eurovoľbám pripravila kabaret s názvom “Brusel, neblázni!“, v ktorom zábavnou formou poukazuje na absurdity fungovania EÚ.

Kritika však neprichádza len od liberálov, ale aj od konzervatívneho KDH.

Tomu viac ako ekonomické otázky vadia snahy Európskej únie tlačiť krajiny do zmien týkajúcich sa registrovaných partnerstiev homosexuálov alebo sexuálnej výchovy. Prílišná horlivosť EÚ v týchto otázkach tak môže viesť k tomu, že eurovoľby 2014 skončia pre KDH a iné konzervatívne strany pozitívnejšie, ako by sa dalo čakať.

Eurovoľby 2014 a národná politika

Pre väčšinu voličov však budú voľby do europarlamentu aj naďalej priestorom na vyjadrenie sympatií k stranám v národnej politike. Inak si nemožno vysvetliť to, že aj eurovoľby 2014 má vyhrať strana Smer s až 40% podporou voličov.

Európska únia však už dávno nie je inštitúciou, ktorú si môžu ľudia dovoliť ignorovať.

Pri európskych otázkach tak bude čoraz menej záležať na náklonnosti k domácim politikom, čoraz viac totiž pôjde o  prístup politikov k samotnej Európskej únii. Prvým a významným krokom budú blížiace sa eurovoľby 2014.

Zdroj: http://euobserver.com/eu-elections/123960

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. To bol pekny trapas na Markize. V Bruseli je vela byrokratov, ved to cetky hutoria.