Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécke úsporné opatrenia: zásterka na oblbnutie | Video - Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécke úsporné opatrenia, ktoré ostali len na papieri (2. časť)

Gréci pred rokom nasľubovali hory doly, schválili rôzne úsporné opatrenia a dostali pôžičku z dočasného eurovalu 110 miliárd eur, z ktorých už 53 miliárd eur bolo aj reálne vyplatených a samozrejme, čo sa stalo s peniazmi z dočasného eurovalu, tie prišli do Grécka a okamžité išli na dlhopisy zahraničných bánk. Medzičasom sa zahraničné súkromné banky do veľkej miery už vykúpili z dlhopisov voči Grécku. Tým pádom, to riziko je už oveľa menšie ale opäť raz dochádza k tomu, že socializujeme straty a privatizujeme zisky.

Nasledujúce video >> Štatistické údaje gréckej ekonomiky | 3. časť

Predošlé video >> Dočasný euroval: Odmietnutie pôžičky Grécku | 1. časť

Grécke úsporné opatrenia – zásterka na oblbnutie

Našťastie, Slovensko malo vtedy dostatok rozumu a Národná rada neodsúhlasila a nevyhodila von oknom 800 miliónov eur pre Grécko. Prešlo 10 mesiacov a obavy sa potvrdili. (Vláda SR prostredníctvom trvalého eurovalu medzičasom potichu zadĺžila Slovensko miliardami eur.)

Gréci nedodržali čo sľúbili a úsporné opatrenia ostali len na papieri, preto sa nemôžu vrátiť na finančné trhy tak, ako nám to bolo všetkými expertmi sľubované, či už z Medzinárodného menového fondu, či už z Európskej komisie alebo Európskej centrálnej banky, všetci svorne tvrdili – toto sa urobí a Grécko sa vráti na finančné trhy a všetko bude v najlepšom poriadku.

Išlo hlavne o to, oblbnúť európskeho daňovníka v tom momente, kedy sa podpisovala pôžička (dočasný euroval) aby s tým nebol príliš veľký problém.

Gréci sa však na finančné trhy vrátiť nemôžu aj preto, že vôbec nešetrili, tak ako sa k tomu zaviazali a dnes došli s nastavenou rukou. Dnes je však situácia iná.