Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Grécka ekonomika | Štatistické údaje – rating, výkon, dlhy (3. časť)

Grécka ekonomika – Gréci nemajú rating B+ ale rating CCC. Žiadna iná krajina na svete nemá horší rating ako Grécko. Za posledný rok stúpli dlhy Grécka na 340 miliárd eur. To je desať krát viac ako má Slovensko. Pričom ekonomika Grécka, je iba tri krát silnejšia, ale dlhy majú desať krát vyššie. Výkon gréckej ekonomiky je 230 miliárd eur, dlhy sú 340 miliárd eur. Zadlženosť Grécka je 150%. Maastrichtské kritérium pre túto veličinu je 60%. Toto Gréci nikdy nespĺňali, aj tak sa do eurozóny dostali.

Nasledujúce video >> Pomoc Grécku a postoj koaličných partnerov | 4. časť
Predošlé video >> Úsporné opatrenia Grékov ostali len na papieri | 2. časť

Grécko sa do eurozóny nemalo nikdy dostať

Samozrejme, že Slovensko má byť zodpovedným partnerom, ja osobne som bol za to (v tom období som bol poradcom ministra financií). Dosť sme tlačili na vtedajšieho premiéra pána Fica, aby prijal euro. Ja si myslím, že vstup do eura, do eurozóny bol správny aj celkovo verím v myšlienku spoločnej Európy. Ale nie za tej situácie, že sa nedodržujú podmienky, ktoré boli stanovené. Grécko nikdy nedodržalo Maastrichtské kritériá a aj tak sa do eurozóny dostalo.

Dnes je isté, že Gréci svoje dlhy nesplatia.

Poznámka: Richard Sulík vo svojom prejave spomína vstup Grécka do Európskej únie, no v skutočnosti myslel vstup Grécka do eurozóny.