Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Dôvody odmietnutia prvej pôžičky Grécku z dočasného eurovalu (1. časť)

Ani nie pred rokom zamietla Národná rada takmer jednomyseľne pôžičku Grécku z dočasného eurovalu, eurovalu 1. Jednomyseľne to znamená, že opozícia sa hlasovania nezúčastnila a koalícia hlasovala okrem jedného hlasu proti. Hlavný dôvoď vtedajšieho zamietnutia pôžičky z eurovalu 1 Grécku bol ten, že nebudeme cudzej krajine dotovať štvornásobné dôchodky, 18 platov …

Nasledujúce video >> Grécke úsporné opatrenia na oblbnutie | 2. časť
Predošlé video >> NRSR: Richard Sulik – Pôžička Grécku | Celý záznam

… ročne ako napríklad v gréckych elektrárňach, príplatky za príchod do práce na čas a pod.

Priemerný plat zamestnanca gréckych železníc je 5500€ mesačne. Železnice produkujú aj kvôli tomu stratu 2 mil. eur denne. Bolo by lacnejšie všetkých pasažierov, všetkých zákazníkov železníc posadiť do taxíku. Toto je Grécko, toto sú medzi iným dôvody, prečo je tam takáto situácia aká je.

Ďalší dôvod odmietnutia pôžičky z dočasného eurovalu

Ďalší dôvod minulého odmietnutia pôžičky z dočasného eurovalu Grécku bol ten, že Grécko malo rating B+, čo už je investičné pásmo. Existovala odôvodnená obava, že Grécko svoje dlhy nesplatí. Už vtedy som písal, že najlepšie bude, keď Grécko skrachuje.

Skrachovanie to nie je nejaká dramatická udalosť, kde ide o život a o smrť, to je očistný proces. Mnoho štátov v minulosti skrachovalo. Skrachovalo Rusko, Argentína a pred nedávnom Island a život ide ďalej. Ale tie krajiny dostali šancu, očistiť sa od svojich dlhov a dostali znova šancu, robiť to poriadne.

Kdežto tu, držíme prostredníctvom pôžičiek z dočasného eurovalu pacienta v klinickej smrti.