Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Euroval | Všetko o dočasnom a trvalom eurovale | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Euroval

Dočasný euroval – Európsky finančný stabilizačný nástroj (EFSF)

Dočasný euroval je pojem zaužívaný pre Európsky finančný stabilizačný nástroj (European Financial Stability Facility) alebo EFSF. Vznikol v roku 2010 ako dočasný medzivládny nástroj založený na úverových garanciách Medzinárodného menového fondu (MMF).

Dočasný euroval, hovorovo euroval 1, vznikol na základe ekonomickej krízy v Grécku.

V kategórii „Dočasný euroval“ sa dočítate o tom, čo euroval 1 znamená pre ostatné krajiny eurozóny, ktoré ho schválili a stali sa tak súčasťou Európskeho stabilizačného nástroja, ako aj to, akými zmenami euroval 1 od svojho prvotného schválenia prešiel.

Samostatnou témou v kategórii  je úverová kapacita záchranného mechanizmu, a tiež následky a povinnosti vyplývajúce pre Slovensko z účasti na EFSF, či informácie o schválenej reforme EFSF v krajinách eurozóny, proti ktorej vystúpila strana Sloboda a Solidarita na čele s Richardom Sulíkom. Kompetencie, ktoré EFSF po reforme a schválení v krajinách eurozóny získal, viedli na Slovensku k pádu vlády Ivety Radičovej a následne predčasným parlamentným voľbám.

Finančné prostriedky z EFSF čerpali aj ďalšie krajiny eurozóny. V kategórii „Dočasný euroval“ sa dozviete, aké ďalšie krajiny eurozóny čerpali finančnú pomoc zo záchranného balíka a v akej výške.

Ekonomická situácia v eurozóne sa aj napriek vzniku EFSF nezlepšila, práve naopak, Európska únia sa nachádza stále vo väčšej recesii. Ďalším riešením zlej ekonomickej situácie v eurozóne sa stal Európsky stabilizačný mechanizmus (European Stability Mechanism), alebo ESM – trvalý euroval.

Trvalý euroval – Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM)

Trvalý euroval je pojem zaužívaný pre Európsky stabilizačný mechanizmus (European Stability Mechanism) alebo ESM a nahradil v roku 2012 dočasný euroval.

Trvalý euroval, hovorovo euroval 2, vznikol ako trvalé, respektíve permanentné riešenie eurozóny, pre pomoc zadlženým krajinám eurozóny.

Téma ESM rozdelila slovenské politické strany i občanov Slovenska. K výrazným odporcom systému ESM patrí strana Sloboda a Solidarita na čele s Richardom Sulíkom, ktorá nesúhlasí s podmienkami, za akých bol trvalý euroval na Slovensku schválený.

Richard Sulík upozorňuje nato, že Slovensko ako najchudobnejšia krajina eurozóny bude prispievať na trvalý euroval najviac, že finančný kapitál, ktorý je Slovensko povinné do ESM uhradiť, je plytvaním peňazí, ktoré budú použité na grécke dôchodky, talianske platy a záchranu francúzskych bánk. Odsúhlasenú zmluvu euroval 2 nie je možné darovať, predať ani postúpiť a o ďalšom prípadnom a predpokladanom navýšení ESM sa nebude rozhodovať na úrovni národných parlamentov, ale na úrovni Rady guvernérov.

V kategórii „Trvalý euroval“ sa dozviete aká je výška úverovej kapacity Európskeho stabilizačného mechanizmu, aké kompetencie trvalý euroval svojim založením a schválením získal ako aj to, akú rolu zohráva Slovenská republika v tomto záchrannom mechanizme.

Rovnako sa dočítate o výške hotovostného príspevku Slovenskej republiky, či o výške vystavených garancií a o úlohe, ktorú Slovensko v Európskom stabilizačnom mechanizme zohráva. Samostatnou témou sú podmienky za akých môžu jednotlivé krajiny finančné prostriedky zo záchranného mechanizmu ESM čerpať.

Bez ohľadu nato, aký prínos alebo škody jednotlivé stabilizačné záchranné balíky pre eurozónu a spoločnú európsku menu prinesú, dočasný a trvalý euroval sú nástroje pre zabezpečenie hospodárskej politiky v rámci eurozóny a týkajú sa všetkých krajín združených v jednotnej hospodárskej a menovej únii.

Ich dopad bude pre nás všetkých citeľný.

Euroval – top 5 faktov

• Euroval je mechanizmus, vytvorený na pomoc krajinám eurozóny, ktoré nezvládajú svoje financovanie. Je založený najmä na zárukách. Za krajiny, ktoré sú nadmerne zadlžené, tak ručia krajiny zadlžené menej.

• Pod názvom euroval rozumieme dva mechanizmy. Prvým je dočasný euroval (EFSF) a druhým trvalý euroval (ESM). Trvalý euroval postupne úplne nahradí dočasný.

• V dočasnom a trvalom eurovale Slovensko ručí za 13,4 mld. eur. Toľko štát vyberie za 12 rokov na spotrebných daniach z benzínu a nafty alebo za 103 rokov na daniach z príjmu od živnostníkov. Je to 41-násobok sumy, ktorá putuje ročne na všetky vysoké školy.

• Euroval priamo bojkotuje pravidlá EÚ – Lisabonskú zmluvu. Podľa článku 125 Lisabonskej zmluvy každá krajina ručí za svoje záväzky sama. Euroval je teda od základu založený na porušovaní pravidiel.

• Euroval je horší ako socializmus. V kapitalizme sú zisky i straty väčšinou súkromné. V socializme je to naopak, zisky aj straty sú štátne. Pokiaľ však ide o banky, euroval privatizuje zisky a socializuje straty.