Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Euroskeptici prišli v Európskom parlamente o skupinu EFDD
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Euroskeptici Nigela Faragea prišli o skupinu v europarlamente

Euroskeptici z europarlamentnej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) pod vedením Nigela Faragea zažili vo štvrtok veľké sklamanie. Dôvodom bol odchod lotyšskej europoslankyne Ivety Grigule, ktorý viedol k zániku …

Euroskeptici v europarlamente - EFDD

… euroskeptickej skupiny. EFDD tak zastupovali už len europoslanci zo 6 krajín EÚ, pričom na fungovanie frakcie v EP sú potrební europoslanci z minimálne 7 krajín. Táto zmena môže výrazne sťažiť aktivity euroskeptikov v Európskom parlamente.

Čo stojí za rozpadom EFDD

EFDD za rozpad svojej skupiny obviňuje predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza.

Ten sa mal s Grigule stretnúť v stredu, pričom jej mal za odchod od euroskeptikov ponúknuť významnú diplomatickú funkciu. Schulz však svoju vinu na rozpade skupiny odmieta, a tak sa skutočnú pravdu, čo k nemu viedlo, možno nikdy nedozvieme.

Euroskeptici bez peňazí a vplyvu

Aj keď by sa mohlo zdať, že rozpad frakcie má skôr symbolický význam a euroskeptikov sa nedotkne, opak je pravdou. Bývalá skupina Nigela Faragea stratí prístup k lukratívnemu financovaniu svojich aktivít, čím môže len budúci rok prísť o zhruba 2 milióny eur.

Nezaradení euroskeptici budú mať navyše bez zastrešenia frakcie výrazne obmedzené účinkovanie v Európskom parlamente.

Na schôdzach sa im pridelí kratší rečnícky čas a ich vplyv na tvorbu legislatívy bude tiež obmedzený. Nezaradení europoslanci zároveň nemôžu predsedať europarlamentným skupinám a predsedov nemôžu ani zastupovať.

Euroskeptici Nigela Faragea to preto v budúcnosti rozhodne nebudú mať ľahké.

Zdroj:
1. http://www.bbc.com/news/world-europe-29646414

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.