Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Britskí euroskeptici majú „zdvihnúť zadky“ a bojovať za opustenie EÚ

Euroskeptici vraj pre vystúpenie Británie z Európskej únie nerobia dosť. Vo svojom nedávnom prejave to povedal zrejme najznámejší euroskeptik v EÚ a predseda strany UKIP Nigel Farage. Najneskôr v roku 2017 sa totiž v Británii …

Euroskeptici a referendum

… uskutoční referendum o vystúpení z Európskej únie a podľa Faragea v súvislosti s týmto referendom britských euroskeptikov veľmi nepočuť. To sa však môže už v dohľadnej dobe zmeniť. Konečný výsledok referenda však nezávisí len na aktivitách euroskeptikov.

Leniví euroskeptici

Podľa Faragea britskí euroskeptici namiesto konania len čakajú na to, kto povedie kampaň za vystúpenie z Európskej únie. Zástancovia zotrvania Británie v EÚ však už so svojou kampaňou začali a s vyhlásením proti vystúpeniu nedávno prišli aj najväčšie britské univerzity.

Činnosť zástancov Európskej únie tak podľa Faragea kvôli pasivite euroskeptikov zostáva bez adekvátnej odozvy. Ako tiež na margo euroskeptikov Farage povedal:

„Zdá sa, že viac času trávia kritizovaním, keď by mohlo byť lepšie zdvihnúť zadky a pomôcť vyhrať NIE v referende.“

Čo rozhodne v referende

Referendum o vystúpení z EÚ sa v Británii uskutoční najneskôr do konca roka 2017, no podľa niektorých zdrojov sa môže uskutočniť už v polovici budúceho roka.

Britský premiér David Cameron sám nie je euroskeptikom, ale je zástancom zotrvania Británie v reformovanej Európskej únii. Preto aktuálne oslovuje lídrov členských krajín ohľadom podpory svojich návrhov.

Cameron chce, aby sa EÚ vrátila bližšie k svojim pôvodným hodnotám, ktorými boli najmä voľný obchod a odstránenie hraníc. EÚ kritizuje za jej prebyrokratizovanosť a za škodlivý a rozsiahly nárast regulačnej záťaže a prerozdeľovania.

Bežná populácia v Británii je v otázke vystúpenia z EÚ pomerne vyrovnaná. Podľa nedávneho prieskumu by chcelo 55 % ľudí zostať v Európskej únii, zatiaľ čo 45 % by hlasovalo za vystúpenie.

To, ako referendum nakoniec dopadne, však závisí na tom, či a ako veľmi bude Cameron úspešný pri svojich rokovaniach s Európskou úniou.

Podľa viacerých prieskumov by totiž jasná väčšina Britov uprednostnila pred členstvom v nereformovanej EÚ radšej jej opustenie.

Viac ako od popredných euroskeptikov tak možno bude osud Británie v EÚ závisieť od schopností britského premiéra a ochoty ostatných lídrov EÚ.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/politics/nigel-farage/11772340/Nigel-Farage-Eurosceptics-get-off-your-backsides-ahead-of-EU-referendum.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.