Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európsky účtovný dvor neodobril rozpočet EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky účtovný dvor 20. rok po sebe neodobril rozpočet EÚ

Európsky účtovný dvor v stredu zverejnil hodnotenie rozpočtu Európskej únie za rok 2013. Hodnotenie rozpočtu EÚ je už tradične najviac sledovanou aktivitou Európskeho účtovného dvora. No ani tento rok správa audítorov nepriniesla …

Európsky účtovný dvor a správa

… žiadne prekvapenie. Už po 20. rok v poradí totiž Európsky účtovný dvor našiel v európskom rozpočte významné chyby, kvôli ktorým tento rozpočet odmietol schváliť. Žiaľ, skutočná situácia môže byť ešte horšia, ako správa audítorov udáva.

Európsky účtovný dvor a 20-ročné chyby

Európsky účtovný dvor ani po 20 rokoch nedokázal odobriť rozpočet Európskej únie kvôli závažným chybám pri jeho míňaní.

Chyby v rozpočte EÚ mali minulý rok dosiahnuť až 4,7 % celkových výdavkov. Ani 20 rokov tak Európskej únii nestačilo na to, aby dala svoje financie do poriadku.

No akokoľvek zle správa Európskeho dvora audítorov vyzerá, realita je ešte horšia.

Ešte horšie, ako by sa zdalo

Európsky účtovný dvor totiž vo svojej správe

nehodnotil efektívnosť využívania výdavkov, ale len dodržiavanie pravidiel pri ich míňaní.

Inak povedané, ak sa za eurofondy postaví chodník, ktorý nevedie nikam alebo rozhľadňa s výhľadom na hnoj (oba projekty boli reálne financované v minulosti), tak je to v poriadku, ak to bolo v súlade s pravidlami.

Na druhej strane nie všetky projekty označené Európskym dvorom audítorov je možné označiť za plytvanie. Vzhľadom na rozsiahle „plytvanie podľa pravidiel“ je však realita s veľkou pravdepodobnosťou výrazne horšia, ako by mohlo z vydanej správy vyplývať.

Míňanie je prvoradé

To koniec koncov naznačuje aj spomínaná správa Európskeho účtovného dvora. Tá totiž hovorí, že projekty Európskej únie sa v prvom rade sústreďovali na to, aby boli peniaze vôbec minuté.

Najdôležitejší teda nebol význam projektov, ale to, aby bolo „čerpanie“ na čo najvyššej úrovni.

Druhým najdôležitejším kritériom pri využití prostriedkov Európskej únie malo byť nasledovanie pravidiel (čo nebolo veľmi úspešné). Až treťou prioritou mali byť výsledky a dopad minutých prostriedkov. Podľa Európskeho dvora audítorov bolo aj toto hľadisko zohľadňované len v obmedzenej miere.

Čas na prehodnotenie politiky

Dve desaťročia závažných chýb by však už konečne mohli byť dôvodom na zamyslenie. Sprísňovanie pravidiel pri prostriedkoch Európskej únie zjavne nie je také účinné, ako by mnohí čakali.

Míňanie kvôli samotnému míňaniu je navyše urážkou všetkých daňovníkov.

Namiesto vytvárania zložitejších byrokratických obmedzení by sa preto malo rozmýšľať nad inou alternatívou –

výrazne zoškrtať výdavky EÚ a ušetrené peniaze nechať samotným daňovníkom.

Európsky účtovný dvor svojou správou podporil tento argument už dvadsiaty rok po sebe.

Zdroj:
1. http://www.eca.europa.eu/en/Pages/AR_2013.aspx
2. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/11209248/EU-auditors-refuse-to-sign-off-more-than-100billion-of-its-own-spending.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.