Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky parlament | Chytení v ekonomickej pasci

Európsky parlament, Nigel Farage: Aké je najčastejšie používané slovo v súvislosti s eurom? Nie, nie je to „zlyhanie“, hoci by mohlo byť. Je to „stabilita“! Pred desiatimi rokmi každý hovoril, že: „Keď budeme mať euro, prinesie nám stabilitu.“ Ja by som desať rokov po tom povedal, že euro prinieslo iba chaos a trápenie pre milióny ľudí.

Drahý Európsky parlament, hospodárska a menová únia nevydrží

Udalosti posledného týždňa znamenajú začiatok konca. Trhy to už hovoria. Talianske vládne dlhopisy teraz vynášajú o 1 % viac než nemecké alebo francúzske vládne dlhopisy. Európsky parlament, trhy hovoria, že hospodárska a menová únia nevydrží. Nie som prekvapený, pretože to nikdy nebola optimálna menová zóna. Jedna úroková miera nikdy nemohla sedieť všetkým rozdielnym krajinám a nikdy ste nemali skutočnú podporu verejnosti.

Európsky parlament strká hlavu do piesku

Eurozóna nebola ešte nikdy otestovaná, ale príde to. Španielsko má ekonomické problémy. Taliansko, tak ako to hovorili nemeckí ekonómovia, sa nikdy nemalo k eurozóne pripojiť. Na situácia v Grécku by sme teraz mali upriamiť našu pozornosť. Na tisíce mladých ľudí demonštrujúcih na uliciach požadujúcich, aby ich vláda niečo urobila. Ale grécka vláda je zviazaná v eurokazajke. Nie je nič, čo môžeme urobiť ani čo by mohli urobiť budúce voľby v Grécku, aby sa čokoľvek zmenilo. Keď ľudia prišli o možnosť, aby mohli rozhodovať o svojej vlastnej budúcnosti, obávam sa, že násilie sa stáva jedinou logickou alternatívou.

Čo sa vám s eurom podarilo, je to, že ste ľudí chytili do ekonomickej pasce. Poslanci Európskeho parlamentu, chytili ste ľudí do väzenia národov. Dostať sa z neho bude chcieť veľa odvahy, vedenie a nevyhnutný ekonomický pokles. Na trhoch s dlhopismi sa s tými gréckymi obchodovalo o 233 bodov vyššie ako s nemeckými. Viem, že väčšina z vás ani nevie, čo to znamená a vy, ktorí to viete, sa to budete snažiť ignorovať. Ak chcete, pokojne pokračujte v strkaní hláv do piesku. Môžete ignorovať trhy, ale časom nebudú trhy ignorovať vás.

Železná päsť Európskej komisie

Zatiaľ čo pred 60-timi rokmi spadla na Európu železná opona, dnes tu máme železnú päsť Európskej komisie. Videli sme to v súvislosti s článkom 121 a s tým, ako ste z Grécka účinne urobili protektorát.

Úbohé Grécko, chytené v ekonomickom väzení zvanom euro!

V roku 1968 sme mali Brežnevovu doktrínu obmedzenej suverenity. Dnes máme „zdieľané hodnoty“ . Máme stále „užšiu Európsku úniu“ a „zdieľanú suverenitu“ – tak to nazývate dnes. Ale samozrejme to nebude iba Grécko. To isté sa stane Španielsku, Portugalsku a Írsku.

Katastrofálny projekt zvaný euro

Pán Borroso, povedali ste, že sa budeme držať nášho kurzu, a to znamená, že milióny ľudí Európskej únie, bude zatiahnutých do veľkých nepríjemností, zatiaľ čo sa budete snažiť udržať tento katastrofálny projekt, ktorým je euro. Celý sa Vám rozpadne, o tom nemôže byť pochýb.

Teraz máme tú istú situáciu v Írsku. Viem, že to má do činenia s hlúposťou a chamtivosťou írskych politikov, nikdy nemali prijať euro. Trpeli nízkymi úrokovými sadzbami, falošným boomom a masivným ekonomickým prepadom. Ale pozrime sa na to, čo ste im odkázali počas kolapsu ich vlády – že by bolo pre nich nevhodné uskutočniť voľby. Komisár Rehn tvrdil, že najskôr musia schváliť rozpočet a až potom budú môcť uskutočniť voľby.

Kto si do čerta myslíte, že ste?

„Dlhová únia“ – nový názov pre Európsku úniu

Stále to slovo „stabilita“! Dnes ráno ho použil pán Barroso, pán Van Rompuy ho použil tiež. Tľapkáme sa po chrbte, že aukcia dlhopisov v Portugalsku vyšla minulý týždeň výborne, zatiaľ čo Európska centrálna banka použila peniaze daňových poplatníkov, aby zaplatila ich vlastný dlh. Vaše uistenia, že je všetko v poriadku, nefungujú.

Z koho myslíte, že si robíte srandu, pán Rompuy? Výnosy dlhopisov v Portugalsku včera vzrástli na takmer 7 %. Verejnosť naprieč celou Európskou úniou, už nepodporuje euro a bitka o Španielsko ešte ani nezačala. Tento model zlyháva a medzitým chcete zdvojnásobiť veľkosť záchranného fondu. Dokonca chcete zväčšiť jeho rozsah tak, aby ste spolu s ECB mohli i vy pokračovať v nakupovaní ďalšieho vlastného dlhu. Používate krízu pre rozsiahle prevzatie moci, aby ste nás dostali do rozpočtovej únie.

Ak uspejete, mali by sme zmeniť názov. Zbavme sa „Európskej únie“, nazývajme ju „Dlhovou úniou“.

Projekt eura treba zničiť

Naozaj ste veľmi, veľmi nebezpeční ľudia. Vaša posadnutosť vybudovaním európskeho štátu znamená, že vás teší ničiť demokraciu. Vyzerá to, že ste radi, že milióny ľudí sú chudobní a bez práce. Musia trpieť, aby váš eurosen pokračoval. Ale takto to ďalej nebude fungovať, pretože na rade je Portugalsko so svojím dlhom 325 % HDP, a potom nasleduje Španielsko. Pomoc Španielsku bude sedemkrát vyššia než Írsku. Potom sa všetky peniaze na záchranu vyparia.

Ale oveľa závažnejšie ako ekonomika je, že ak okradnete ľudí o ich identitu, okradnete ich o demokraciu, potom jediné, čo im ostane je nacionalizmus a násilie. Môžem iba dúfať a modliť sa, že projekt eura bude s pomocou trhu zničený skôr než sa tak stane.

Európska únia nakupuje vlastný dlh

O čom by ste mali v piatok na summite diskutovať je Portugalsko. Pretože po bailoutoch v Grécku a Španielsku, je celkom zrejmé, že trhy vám posielajú správu: „Poď, číslo tri, tvoj čas nadišiel!“

Výnosy portugalských dlhopisov boli v pondelok 7,6 %. Bolo to iba 7 %, keď sme sa dostali do stavu, kedy musela prebehnúť záchrana Írska. V apríli tiež budeme mať masívnu emisiu nových portugalských dlhopisov – musia predať dlhopisy za 20 miliárd eur. Pripomeňme si, že behom posledných šesť mesiacov 80 % dlhu Portugalska prevzala a nakúpila Európska centrálna banka.

Ako Európska únia nemôžeme pokračovať v tom, že si budeme nakupovať náš vlastný dlh. Pokiaľ v tom budeme pokračovať, ďalšia kríza sa nebude týkať jednej krajiny, ale bude to dlhová kríza samotnej Európskej centrálnej banky.

Dostali sme sa do bodu, kedy nezáleží na tom, čo ktokoľvek z vás hovorí. Nikto vám neverí. Verejnosť vás nepodporuje. Ja dúfam a modlím sa, že vás trhy zničia.

Zlomový okamih v európskom projekte

Na rok 2010 sa bude spomínať ako na rok, kedy boli odhalené zásadné vady eura a kedy si verejnosť Európskej únie uvedomila naprostú hlúposť svojich vodcov. A tak tu máme ďalší summit, ďalšiu krízu, dôvera v euro klesá každý týždeň. A teraz chcete záchranný mechanizmus.

Myslím si, že minulý týždeň sa ukáže ako zlomový okamih v celom európskom projekte. Jediný spôsob, ako zabrániť krajinám, aby jednali vo svojom národnom záujme, je odobrať im tú moc. Vytvoriť vo Franfurkte rozpočtový úrad, v ktorého moci bude zdaňovanie a vládne výdaje. Naozaj som dnes od niektorých extrémistov počul, že volajú presne po tomto.

Všetky plány Európskej únie zlyhajú

Dnes ste za nami prišli naspäť a teraz so súhlasom pána Sarkozyho a Angely Merkelovej, ste šéfom novej hospodárskej vlády pre 500 miliónov ľudí. A spustili ste svoj desaťročný plán – svoj zoznam prianí. Pamätáte sa čo sa stalo s tým posledným desaťročným plánom, ktorý bol spustený v roku 2000? Bol spustený v tomto Európskom parlamente a bol nadšene vychvalovaný. Bolo to totálne zlyhanie, dokonca ešte pred príchodom globálnej recesie. V skutočnosti všetky plány Európskej únie vždy zlyhajú. Pozrite sa iba na katastrofálnu spoločnú rybársku politiku. A teraz vaše milované euro zlyhalo politicky na svojej prvej vážnejšej prekážke.

Na summite ste neboli schopní prísť so žiadnym plánom. Nemôžete zachrániť Grécko bez toho, aby prišiel Medzinárodný menový fond a spasil aspoň na chvíľu euro – váš eurosen. A napriek tomu, pán Van Rompuy, to vyzerá, že Váš plán je:

Keď prehrávame, keď krachujeme, poďme mať ešte viac toho istého, poďme mať ešte viac Európy, poďme mať ešte väčší krach!

Musí to byť jedno alebo druhé. Buď to bude plnohodnotný euroštát, ktorý riadi všetko, alebo to bude dezintegrácia a návrat k národnému vládnutiu.

Priama daň bola chyba

Pán predseda Barroso, ukazujete svoje svaly a používate pri tom právomoci, ktoré Vám pridelila Lisabonská zmluva, ktorú ste nelegálne pretlačili. Vy teraz vo svete i v Európskej únii robíte všetko možné, aby ste získali všetky atribúty štátu. A nikde to nemôže byť zjavnejšie, ako vo Vašom poslednom návrhu, aby bola na občanov tohto svetadielu europskými inštitúciami uvalená priama daň. Všetci vieme, že v minulosti tu bolo veľmi úspešné hnutie za nezávislosť (USA), ktoré malo slogan:

Žiadne zdaňovanie bez zastúpenia.

A Vy určite, pane, nie ste náš zástupca. Nevolili sme Vás a nemôžeme Vás odvolať. Takže si myslím, že s tou daňou ste v skutočnosti urobili chybu.

Euro „nie“

Všetko o čom euro je, je o politickej triede, ktorá ľuďom v Európe vnucuje svoju vôľu. Pripomeňme si, že iba dve krajiny mali referendum o eure, Dánsko a Švédsko a obe povedali „nie“.

Lisabonská zmluva nemá demokratickú legitimitu

Dnes máme pred sebou novú vládu Európy. Vládu, ktorá s Lisabonskou zmluvou dostala ohromné právomoci – možnosť použiť mimoriadne právomoci, aby doslova kolonizovala členské štáty Európskej únie. A napriek tomu sme dnes ráno počuli od predsedov najväčších frakcií v Európskom parlamente požiadavku, aby ste si vzali ešte viac právomocí, a to ešte rýchlejšie. Možno stojí za to pripomenúť si, že táto zmluva, ktorá dáva Európskej komisii právomoci, nemá v Európskej únii žiadnu demokratickú legitimitu.

Európska komisia plná komunistov

Ignorovali ste referendá, odopierali ste ich a šikanovali ste Írov, aby hlasovali po druhýkrát. Napadá ma, že so spoločným menovateľom v tejto Európskej komisii, je veľký počet z nich , ktorí boli komunisti alebo mali ku komunizmu veľmi blízko. Sám pán Barroso bol maoista. Siim Kallas nebol študentský aktivista, bol dokonca členom najvyššieho sovietu. Takže tu máme prvotriedneho komunistu. V Európskej komisii máme minimálne 10 komunistov, a to vám musí pripadať ako návrat starých čias. Komunisti musia cítiť istú nostalgiu.

Európsky parlament oslavuje desiate narodeniny eura

Poslanci Európskeho parlamentu, užívajte si desiate narodeniny eura, pretože dosť pochybujem o tom, že budete oslavovať dvadsiate. To, čo sme toto ráno videli, bola spomienka na staré sovietske časy. Pamätajte, že päťročnice boli označované za úspechy často ešte predtým, než začali s tými všetkými rečami o rekordných žatvách a úžasných číslach produkcie traktorov. Predpokladám, že sme rovnako ako vtedy, boli dnes ráno svedkami udalosti, kedy nám nevolení, starnúci byrokrati hovorili, aký obrovský úspech celá táto vec je. To všetko sú hlúposti.

Hra Európskej únie sa skončila

Rozhliadnite sa dookola, pozrite sa na tváre, pozrite sa na strach a na hnev.

Chudák Barroso, vyzerá akoby videl ducha. Všetci začínajú chápať, že hra Európskej únie sa skončila. Ale stále v zúfalstve a v snahe zachovať svoj sen, sa snažíte odobrať zo systému všetky prvky demokracie, ktoré ešte zostali.

Je úplne jasné, že nikto z vás sa nič nenaučil.

I keď ste Vy, pán Rompuy, povedali, že euro nám prinieslo stabilitu, mal by som Vám zatlieskať za zmysel pre humor, ale nie je to len strkanie hlavy do piesku?

Nechceme Európsku úniu!

Potrebujeme demokratické riešenie tohto problému. Pokiaľ budete pokračovať v pretlačovaní svojho extrémneho euronacionalizmu, povedie to k násiliu.

Ľudia v členských štátoch Európskej únie čoraz viac hovoria:

Nechceme vlajku Európskej únie, hymnu EÚ, nechceme ani europolitikov, chceme celú vec poslať na smetisko dejín.

Možno preto máte všetci strach.
Budúcnosť Európskej únie musíme predložiť ľuďom v každom členskom štáte v slobodných a férových referendách.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.