Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Európsky parlament bude aj naďalej zasadať na dvoch miestach
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky parlament bude mať aj naďalej dve sídla

Európsky parlament zasadá na dvoch miestach – v Bruseli a v Štrasburgu. Sídlo v Štrasburgu však existuje len ako dôsledok ústupku Francúzom a nemá žiadne racionálne odôvodnenie. Európsky parlament je tak za Štrasburské …

Európsky parlament - dve sídla

… sídlo už dlhoročne kritizovaný, a to aj samotnými europoslancami. Minulý mesiac europoslanci konečne odhlasovali, aby sa europarlament stretával už iba na jednom mieste. Z veľkého nadšenia však zrejme nič nebude. Demokratický hlas narazil na bruselskú byrokraciu a organizácia Európskeho parlamentu sa tak pravdepodobne nezmení.

Proti jednému sídlu pre Európsky parlament

Podľa britského europoslanca Daniela Hannana bol návrh na zrušenie jedného sídla ticho zničený. Rozhodnutie europoslancov sa zvrtlo na uzavretom zasadnutí Výboru pre ústavné práva. Socialisti a Európska ľudová strana, teda dve hlavné parlamentné skupiny, sa spojili, aby zaistili, že návrh nebude zaradený ako zmena zmluvy. Lídri týchto strán sa totiž boja, že diskusia o zrušení jedného sídla by priliala olej do ohňa euroskepticizmu.

Dôsledky zastaveného návrhu

Zastavenie návrhu na zrušenie jedného sídla europarlamentu nám ukazuje viacero zaujímavých vecí.

  1. Po prvé, spomínané parlamentné skupiny sú zvyčajne rivalmi na život a na smrť, no pokiaľ ide o „usmerňovanie demokracie“, neváhajú sa rýchlo spojiť.
  2. Po druhé, Európsky parlament je síce jedinou demokraticky volenou inštitúciou, no jeho demokratickosť v skutočnosti rešpektovaná nie je. „Demokracia áno, ale len odtiaľ – potiaľ“ – to je rozhodovanie občanov po európsky.
  3. A po tretie, záujmy byrokratov sú pre Brusel dôležitejšie ako peňaženky občanov či životné prostredie.

Zrušenie jedného sídla Európskeho parlamentu by daňovníkom ušetrilo 180 miliónov eur ročne. Európska únia však nezabúda pripomínať, ako už naozaj niet kde šetriť. Neustále lietanie medzi dvoma sídlami navyše produkuje obrovské množstvo emisií. Namiesto zastavenia tohto cirkusu však Brusel reguluje príkon vysávačov alebo zakazuje žiarovky. Európsky parlament tak žiaľ popri nadvláde byrokratov stále hrá druhé husle.

Zdroj: http://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/100250860/meps-vote-to-stop-meeting-in-two-places-and-then-shelve-their-decision/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.