Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európsky dvor audítorov । Štáty nespĺňajú podmienky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky dvor audítorov kritizuje zneužívanie eurofondov

Európsky dvor audítorov (ECA) zverejnil minulý týždeň správu, v ktorej hodnotí dodržiavanie pravidiel pri využívaní eurofondov. Až 41 % z 1420 transakcií, ktoré hodnotil ECA, však obsahovalo nejaké chyby. Nešlo navyše len …

Európsky dvor audítorov a eurofondy

… o drobné nezrovnalosti – väčšina týchto chýb bola podľa Európskeho dvora audítorov významná. No aj keď sú zistenia Európskeho dvora audítorov znepokojujúce, nedodržiavanie pravidiel zďaleka nie je tým najväčším problémom pri čerpaní eurofondov.

Čo zistil Európsky dvor audítorov

Podľa Európskeho dvora audítorov v dôsledku spomínaných chýb eurofondy často získavali spoločnosti, ktoré si ich nezaslúžili. Tie ich získavali vďaka neprimeraným podmienkam verejných obstarávaní, ktoré často vylučovali legitímnych záujemcov.

Európsky dvor audítorov upozornil aj na to, že až 12 z 28 krajín Európskej únie (vrátane Slovenska) ešte stále nesplnilo podmienky, ktoré vyžaduje legislatíva EÚ pri verejných obstarávaniach.

Podľa ECA by preto mala dať Komisia týmto krajinám ultimátum, podľa ktorého buď do konca budúceho roka splnia tieto podmienky, alebo bude ich čerpanie eurofondov obmedzené.

Skutočný problém eurofondov

Zneužívanie eurofondov dosahuje naozaj obrovské úrovne. Tento fakt uznávajú aj predstavitelia EÚ a jednotlivých členských krajín.

No ako riešenie je zvyčajne ponúkané len sprísňovanie podmienok obstarávania, väčší dohľad alebo iné návrhy, ktoré v konečnom dôsledku len predražujú čerpanie eurofondov, či už na strane ich prijímateľov alebo na strane orgánov EÚ, resp. orgánov členských krajín.

No aj keby pri eurofondoch neexistovali žiadne podvody a všetky peniaze by sa čerpali podľa pravidiel, eurofondy by stále boli škodlivé.

Problémom totiž nie sú súvisiace podvody, ale samotný princíp, na ktorom sú eurofondy založené – prerozdeľovanie peňazí od produktívnych ľudí a firiem k neproduktívnym ľuďom a firmám.

O tom, aké pracovné miesta alebo výrobky budú vznikať a ktoré investície sa budú uskutočňovať tak nerozhodujú zákazníci na trhu, ale byrokrati prostredníctvom centrálneho plánovania.

Skutočným riešením teda nie je boj proti podvodom, na ktoré upozorňuje Európsky dvor audítorov, ale len úplné zrušenie eurofondov a zodpovedajúce zníženie daňovej záťaže.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/auditors-slam-serious-and-persistent-errors-awarding-eu-cohesion-funds-317650
2. http://www.eca.europa.eu/en/Pages/DocItem.aspx?did=32488

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.