Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európsky dvor audítorov by mal skončiť s auditom rozpočtu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky dvor audítorov zrejme zbytočne skúma chyby v rozpočte EÚ

Európsky dvor audítorov (známy aj ako Európsky účtovný dvor) je jednou z hlavných inštitúcií Európskej únie. Európsky dvor audítorov vykonáva rôzne úlohy, no tou hlavnou je každoročný audit rozpočtu Európskej únie. Táto …

Európsky dvor audítorov a EÚ

… činnosť koniec koncov zhltne masívnych 80 miliónov eur ročne, čo je až 60 % celkového rozpočtu Európskeho dvora audítorov. Možno by však bolo lepšie, keby Európsky účtovný dvor túto aktivitu zanechal. Podľa niektorých totiž nemá veľký význam.

Kritizovaný Európsky dvor audítorov

Významnú zmenu vo fungovaní Európskeho dvora audítorov nežiada žiadny radikálny euroskeptik.

Obmedzenie jeho aktivít žiada paradoxne holandský sudca Európskeho účtovného dvora Alex Brenninkmeijer. Ako totiž Brenninkmeijer povedal:

„Je nepochopiteľné, že dvor audítorov kritizuje účty EÚ už 20 rokov, ale Európsky parlament ich vždy následne aj tak schválil.“

Brenninkmeijer preto navrhuje dočasné zastavenie vydávania tejto každoročnej správy, pričom poukazuje na to, že na ňu ide spomínaná väčšina prostriedkov Európskeho súdneho dvora.

Veľmi mierna kritika

Keď Brenninkmeijer spomínal dvadsaťročnú kritiku rozpočtu Európskej únie, bol príliš mierny. Nikto nie je dokonalý, a tak je vždy čo kritizovať.

V skutočnosti však nešlo len o mierne zlyhania. Naopak, každý z dvadsiatich rokov, počas ktorých Európsky účtovný dvor hodnotil rozpočet EÚ, v ňom našiel toľko chýb, že ho ani nemohol schváliť.

Európska únia pri vzniku Európskeho dvora audítorov navrhla procesy, ktoré má EDA pri schválenom rozpočte vykonať, napríklad informovať o tom Európsku radu. Počas celej svojej činnosti však takýto stav nenastal.

A tak z toho, čo je inde výnimočný stav (množstvo chýb, ktoré prekročilo akceptovateľnú hranicu), je pri rozpočte Európskej únie pravidlo bez jedinej výnimky.

Prečo sú audity zbytočné

Za to, že spomínané audity nepadajú na úrodnú pôdu, Európsky účtovný dvor nemôže. On si svoju prácu odviedol dobre, no chyba je na samotnej Európskej únii, že sa z nich nepoučila.

Koniec koncov, na to ani nemá veľkú motiváciu. Schvaľovanie rozpočtu totiž musí vždy prejsť aj Európskym parlamentom, no ako spomínal Brenninkmeijer, ten rozpočet EÚ nakoniec vždy aj tak schválil.

Právomoc rozhodovať o rozpočte EÚ je pritom považovaná za jednu z najdôležitejších právomocí europarlamentu vôbec.

No čo na tom, keď ju europoslanci nevyužívajú a väčšina z nich rok za rokom slepo schvaľuje rozpočet EÚ plný chýb.

V konečnom dôsledku je tak táto právomoc, rovnako ako každoročný audit Európskeho účtovného dvora, len divadlom.

Európska únia môže smelo tvrdiť, že jej účty sú dôkladne (a draho) auditované, europoslanci sa zase môžu pýšiť (nevyužívanou) kontrolou rozpočtu a všetci sú spokojní. Samozrejme, až na európskych daňovníkov.

Minimálne pre nich by teda možno naozaj bolo lepšie, ak by si Európsky dvor audítorov občas každoročný audit odpustil.

Zdroj:
1. http://www.volkskrant.nl/dossier-europese-unie/brenninkmeijer-lidstaten-europese-unie-onbetrouwbaar~a3953615/
2. http://www.volkskrant.nl/binnenland/de-eu-is-een-vereniging-van-onbetrouwbare-leden~a3952668/
3. http://openeurope.org.uk/daily-shakeup/labour-manifesto-pledges-reform-of-eu-budget-cap-and-immigration-rules/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.