Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európsky dvor audítorov । Za plytvanie môže byrokracia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky dvor audítorov – za plytvaním EÚ je nadmerná byrokracia

Európsky dvor audítorov vydal v utorok štúdiu, v ktorej sa zaoberá dôvodmi dlhodobého plytvania pri projektoch Európskej únie, konkrétne v politike rozvoja vidieka. V štúdii len ťažko nájdeme šokujúce prekvapenie, keďže celá jej pointa …

Európsky dvor audítorov a peniaze

… sa skrýva už v dlhom názve súvisiacej tlačovej správy: „Komplikovanosť politiky rozvoja vidieka a slabé kontrolné mechanizmy členských krajín sú hlavnými dôvodmi vysokej úrovne chýb pri míňaní, tvrdia audítori EÚ“.

Európsky dvor audítorov kritizuje pravidlá

Podľa Európskeho dvora audítorov chyby v rozvojovej politike vidieka dosiahli v rokoch 2011 – 2013 až závratných 8,2 %. Ide tak o viac ako štvornásobok cielených 2 %, čo je považované za prijateľný stav.

Najviac náchylné na chyby boli podľa Európskeho účtovného dvora projekty, pri ktorých išlo o spracovávanie poľnohospodárskych produktov. Tieto projekty pritom často dosahujú objem miliónov eur. Európsky dvor audítorov preto navrhuje neprekvapivé riešenie:

„Kľúčom k zníženiu (úrovne chýb) je nájsť správnu rovnováhu medzi množstvom a náročnosťou pravidiel spravujúcich míňanie.“

Pochybné priority

Hoci by sa mohlo zdať, že krajiny Európskej únie dnes dodržiavanie pravidiel berú na ľahkú váhu, pravdou je presný opak. Európsky účtovný dvor totiž ešte dávnejšie informoval o tom, že pri rozhodnutí minúť peniaze je pre členské krajiny dôležitejšie dodržať pravidlá, ako získať za tieto peniaze dostatočnú protihodnotu.

Aj dodržiavanie pravidiel je však pri míňaní peňazí Európskej únie až na druhom mieste.

Na prvom mieste, opäť podľa tvrdenia Európskeho účtovného dvora, je v prvom rade vôbec peniaze minúť. Inak povedané – zabezpečiť čo najväčšiu úroveň čerpania peňazí, len pre samotné čerpanie.

Malý podiel viny Európskej únie

Podľa zistení Európskeho dvora audítorov má však Európska únia len prekvapivo malý podiel na zložitosti týchto pravidiel. Zatiaľ čo porušenia pravidiel EÚ predstavovali len 16 % chýb, celých zvyšných 84 % chýb sa týkalo pravidiel stanovených členskými štátmi.

Je to dôkaz toho, že členské štáty sú pri byrokracii často ešte pápežskejšie ako pápež, a teda byrokratickejší ako byrokrati Európskej únie.

Za veľké množstvo plytvania tak býva Európska únia obviňovaná neprávom.

No to neznamená, že Európska únia je úplne bez viny. Práve na úrovni EÚ sa totiž prerozdeľujú peniaze pre členské štáty, a tak je aj na samotnej Európskej únii, aby ich dokázala ustriehnuť.

Ako však vidno zo správy Európskeho dvora audítorov, bez spolupráce na strane členských krajín to bude len veľmi náročné.

Zdroj:
1. http://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/INSR14_23/INSR14_23_EN.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.