Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európsky dvor audítorov opäť neschválil rozpočet EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európsky dvor audítorov opäť kritizuje rozpočet EÚ

Európsky dvor audítorov (ECA) je jednou z hlavných inštitúcií Európskej únie a jeho úlohou je dohliadať na to, či sú peniaze európskych daňovníkov míňané správne. Najdôležitejšou aktivitou ECA je každoročné hodnotenie hlavného …

Európsky dvor audítorov kritizuje rozpočet EÚ

… rozpočtu EÚ. Ak je v rozpočte EÚ využitých v rozpore s pravidlami menej ako 2 % celkového objemu platieb, Európsky dvor audítorov vydá svoj súhlas. Takýto prípad však doteraz ešte nikdy nenastal. A Európsky dvor audítorov tak aj tento rok pre nadmerné množstvo chýb rozpočet EÚ neschválil, a to už 21.-krát v poradí.

Európsky dvor audítorov navrhuje zmeny

Chyby, ktoré našiel v rozpočte EÚ 2014 Európsky dvor audítorov, navyše dosiahli až 4,4 % celkových výdavkov, čo je viac ako dvojnásobok cielenej hranice.

Podľa ECA vzhľadom na to, že sa táto situácia opakuje, sú potrebné významné zmeny. Ako uviedol predseda Európskeho dvora audítorov Vítor Caldeira:

„V sumáre výsledky nášho auditu v posledných rokoch ukazujú na potrebu úplne nového prístupu, ak má byť rozpočet EÚ investovaný lepšie a rýchlejšie čeliť výzvam, ktorým dnes čelí Európa.“

Podľa Cadeiru je problémom najmä nedostatočná flexibilita rozpočtu Európskej únie, keďže Európska únia štandardne funguje až v 7-ročných rozpočtových cykloch. EÚ tiež podľa predsedu Európskeho dvora audítorov potrebuje jednoduchšie pravidlá, ktoré umožnia efektívnejšie využívanie financií.

Kozmetické zmeny nestačia

Hodnotenie Európskeho dvora audítorov navyše hľadí len na to, či nie sú peniaze Európskej únie využité v rozpore s pravidlami. Ak však EÚ financuje projekty bez reálneho ekonomického významu, no plne v súlade s pravidlami, ECA to ako chybu neoznačí.

Toto je však v skutočnosti najväčší problém pri míňaní peňazí európskych daňovníkov.

Drvivá väčšina rozpočtu EÚ totiž slúži na prerozdeľovanie, či už prostredníctvom eurofondov, dotácií poľnohospodárom alebo na iné aktivity. No aj keď má prerozdeľovanie pomôcť zvýšiť hospodársky rast a zamestnanosť, reálne to vedie k presnému opaku.

Ak teda chce Európska únia skutočne pomôcť rastu a tvorbe pracovných miest, rozpočet EÚ by mala zásadne znížiť, nech môžu daňovníci použiť viac peňazí podľa vlastného uváženia.

Podstatne štíhlejší rozpočet by koniec koncov následne vedel oveľa lepšie ustrážiť aj samotný Európsky dvor audítorov.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/eu-priorities-2020/eu-auditors-urge-new-thinking-spending-319323
2. http://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/annualreports-2014/annualreports-2014-EN.pdf
3. http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/europe/article4609596.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.