Európsky dvor audítorov (ECA) zverejnil minulý týždeň správu, v ktorej hodnotil využívanie finančných nástrojov EÚ, ako sú pôžičky a záruky pri rozvoji vidieka. Na rozdiel od priamych dotácií pri týchto nástrojoch Európska únia …
… očakáva väčší výnos za rovnaké množstvo peňazí. Spolieha sa totiž na pákový efekt (jedno euro investícií z rozpočtu EÚ prinesie napríklad niekoľko eur súkromných investícií) a tiež aj na opätovné využívanie prostriedkov po splatení pôžičiek. Ako však Európsky dvor audítorov zistil, Európska únia bola v týchto snahách neúspešná.
Na čo prišiel Európsky dvor audítorov
Podľa Európskeho dvora audítorov projekty vidieckeho rozvoja neboli úspešné v plnení finančných cieľov.
Európskej únii tiež často chýbali spoľahlivé kvantifikovateľné informácie ohľadom toho, ktorý finančný nástroj použiť, ako aj ohľadom toho, či vôbec nejaký finančný nástroj má byť použitý.
Byrokrati EÚ tak rozhodovali arbitrárne komu, ako a či vôbec pridelia peniaze.
Európsky dvor audítorov preto upozorňuje, že v dôsledku toho boli fondy záruk koncom roka 2013 prekapitalizované až o 370 miliónov eur. EÚ a ani členské krajiny však podľa ECA nemali vytvorené ani systémy na vyhodnotenie efektívneho využitia peňazí.
Zúfalá nesystémovosť
Inak povedané,
o pridelení týchto peňazí rozhodli nesystémovo, následne boli tieto peniaze nesystémovo využité a nakoniec systémovo neboli vyhodnotené výsledky.
Na čo aj. Ako totiž Európsky dvor audítorov ukázal už v minulosti, Európska únia hľadí v prvom rade na minutie peňazí len pre samotné míňanie. A keďže bol tento cieľ splnený, ostatné okolnosti byrokratov nezaujímali.
Vďaka zisteniam Európskeho dvora audítorov tak môžeme vidieť, že tento prístup u EÚ nie je výnimkou, ale pravidlom.
1. http://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/INSR15_05/INSR15_05_EN.pdf