Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia zavádza centrálneho byrokrata | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európskej únii má pomôcť byrokrat na kontrolu byrokratov

Vyzerá to tak, že byrokrat je v Európskej únii príčinou, ale aj riešením všetkých problémov. Európsku úniu najnovšie trápi, že sú eurofondy zneužívané, lebo ich byrokrati nedostatočne kontrolujú. Riešením má byť hlavný byrokrat …

Európskej únii má pomôcť byrokrat na kontrolu byrokratov

… kontrolujúci všetkých podriadených byrokratov. Geniálny plán Európskej únie môže narušiť už len jediný problém. Nemal by existovať ďalší byrokrat, ktorý bude kontrolovať budúceho najvyššieho byrokrata? A čo ten, snáď len nebude bez kontroly? Centrálny byrokrat na kontrolu byrokratov tak je výborný spôsob, ako Európsku úniu zamestnať na veľmi dlhú dobu.

Európska únia – byrokrat u byrokratov

Tento hlavný byrokrat je oficiálne nazvaný „verejný prokurátor“, pričom jeho cieľom je hľadať zneužitie pri míňaní eurofondov. Najvyšší kontrolný byrokrat, oficiálne Európsky verejný prokurátor, bude mať pod sebou minimálne jedného Európskeho delegovaného prokurátora v každom členskom štáte. Všetci títo byrokrati budú mať tiež celkom pravdepodobne k dispozícii vlastné úrady, ktoré zaplatia daňovníci. Ale čo sú tieto náklady oproti zneužitiu eurofondov. Peniaze ušetríme, nech nás to stojí čokoľvek.

Byrokrat nevyrieši hlavné problémy Európskej únie

Hlavný byrokrat Európskej únie bude mať za úlohu bojovať proti prípadom protizákonných podvodov. Ide o prípady, keď boli peniaze z eurofondov použité v rozpore s plánovanými zámermi. Hlavný byrokrat EÚ sa teda môže snažiť ako len chce, skutočnému plytvaniu nezabráni. Keď sa budú opäť stavať chodníky vedúce nikam, nevyužívané cesty či rozhľadne v údoliach, ale splnia sa všetky byrokratické náležitosti, všetko bude v poriadku.

Problém s neefektívnym využívaním eurofondov totiž nie je v konkrétnych ľuďoch, ani v nedostatočnej kontrole, ale v samotnom systéme.

A kým sa nezmení tento systém, vyššej efektivite žiaden ďalší byrokrat nepomôže.

Zdroj:
1. http://euobserver.com/tickers/121703
2. http://en.wikipedia.org/wiki/European_Public_Prosecutor
3. http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-13-644_en.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.