Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia urgentne žiada od prosperujúcich krajín viac peňazí

Európska únia je často kritizovaná za svoje vysoké výdavky a neochotu šetriť v čase krízy. Oveľa horšie ako vysoké, hoci očakávané, požiadavky na platenie však je, keď krajiny na vyzvanie a bez varovania musia urgentne platiť viac. To sa …

Európska únia a peniaze

… práve stalo viacerým krajinám EÚ, na čele s Veľkou Britániou. Európska únia tak „trestá“ krajiny, ktorým sa darí lepšie. Medzi nadmerne prosperujúcimi krajinami je paradoxne aj problémový Cyprus, a dokonca i Grécko.

Európska únia pýta viac peňazí

V dôsledku toho, že sa Británii od roku 1995 darilo lepšie ako iným krajinám Európskej únie, musia Briti spätne doplatiť 1,7 miliardy eur.

Platiť bude napríklad aj Holandsko (642 mil. eur), Grécko (89 mil. eur) a Cyprus (42 mil. eur). Nie všetci však budú len platiť. Francúzsku napríklad Európska únia vráti až miliardu eur, keďže jeho ekonomika od roku 1995 prosperovala menej.

Okamžite nám dajte peniaze

Európska únia pýta od krajín retroaktívne príspevky z obdobia siahajúceho až 19 rokov dozadu. No zatiaľ čo Európskej únii trvalo takmer dve dekády, kým si zmyslela, že chce vyššie príspevky, k samotným krajinám podobný prístup nemá.

Peniaze totiž musia zaplatiť už do 1. decembra.

Nejde pritom o malé sumy. V prípade Británie ide napríklad až o pätinu celkového čistého príspevku do EÚ za rok. Európska únia sa tak nepochybne nevyhne množstvu kritiky britských euroskeptikov, a to v čase, kedy by to potrebovala najmenej.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/81f4a330-5aa2-11e4-8625-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz3H8LdaYIi

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.