Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia vraj zastrašovala kritikov korupcie

Európska únia sa zúčastňuje rôznych zahraničných misií po celom svete. Najväčšou z nich je misia EULEX v Kosove. Európska únia každoročne na túto misiu vynakladá zhruba 111 miliónov eur a personál tejto misie má spolu až …

Európska únia a EULEX

… 1500 osôb. No tieto pôsobivé čísla nie sú na misii EÚ v Kosove najzaujímavejšie. Ešte zaujímavejšie je to, že EULEX je údajne dlhodobo a vážne skorumpovaná. Kritici tejto korupcie to však nemajú jednoduché, keďže sú vraj funkcionármi EÚ zastrašovaní.

Zastrašovanie kritikov

Z údajného zastrašovania kritikov obvinila Európsku úniu jedna z najznámejších mimovládnych organizácií na svete Transparency International. Jednou zo zastrašovaných osôb bola britská prokurátorka Maria Bamieh.

Tá sa pri svojej práci v Kosove mala stretnúť s prípadmi korupcie zo strany funkcionárov EÚ. Bamieh bola následne prepustená, no keďže túto korupciu nechcela nechať tak, najala si právnickú firmu, s pomocou ktorej ju chcela vyšetriť.

Funkcionári EÚ z misie v Kosove sa jej však začali vyhrážať, že ak bude kontaktovať iné osoby z tejto misie z dôvodu snahy o získanie svedectiev, môže byť trestne stíhaná.

EULEX navyše žiadal, aby Bamieh súd zakázal o prípade informovať médiá. Ako tento stav okomentovala Transparency International:

„Hrozba voči Bamieh zo strany EULEX predstavuje zastrašovanie niekoho, kto by mohol vystúpiť s odsúdením korupcie alebo zlého spravovania.“

Schizofrenická Európska únia

Zahraničná služba Európskej únie sa však odvoláva na správu, podľa ktorej Bamieh nespĺňa právne kritériá na ochranu kritikov.

Obmedzenie prokurátorkiných aktivít tak vraj bolo správne, keďže malo chrániť súkromie predstaviteľov EÚ na misii v Kosove. No samotná správa, na ktorú sa odvoláva zahraničná služba Európskej únie, je voči misii v Kosove veľmi kritická.

Podľa nej je tam „korupcia všadeprítomná“ a EULEX vraj nedokázala vytvoriť „základy systému schopného bojovať“ s kriminalitou.

Mnohé tak nasvedčuje tomu, že Európskej únii viac ako na boji proti korupcii záleží na tom, aby prípadne odhalená korupcia nezhoršila jej povesť pred verejnosťou.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/institutional/129879
2. http://www.eulex-kosovo.eu/?page=2,16

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.