Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia tento mesiac zakáže lacnejšie „neefektívne“ bojlery

Európska únia । 26. septembra vojdu v EÚ do platnosti nové ekologické štandardy pre bojlery na ohrev teplej vody v domácnostiach. Nová legislatíva EÚ je prezentovaná ako víťazstvo pre životné prostredie a spotrebiteľov, ktorí vraj …

Európska únia a bojlery

… vďaka nej ušetria množstvo peňazí za ohrev vody. Táto nútená úspora však nebude zadarmo. Spotrebitelia totiž za nové bojlery budú podľa zástancov tejto legislatívy platiť zhruba o 1000 eur viac. To však údajne nemá byť až taký problém.

Bezproblémové zvýšenie cien

Podľa novej regulácie už bude možné používať len plynové bojlery alebo špeciálne, no oveľa drahšie elektrické bojlery. Podľa eurokomisára Paula Hodsona budú tieto bojlery stáť zhruba o 1000 eur viac, no to nemá byť problém, keďže podľa neho

„priemerná domácnosť ušetrí na účtoch za energie každý rok viac ako 400 eur.“

Jedným z hlavných zástancov novej regulácie Európskej únie je aj Európsky environmentálny úrad (EEB), ktorý tiež aktívne presadzoval jej zavedenie. EEB síce nespadá priamo pod Európsku úniu, no úzko s EÚ spolupracuje a dostáva od nej aj finančné granty.

Jack Hunter, ktorý má na starosti kampaň za energetickú efektívnosť, vo zvýšení cien tiež nevidí žiadne veľké komplikácie. Ako povedal:

„Možno najviac zraniteľní ľudia si nemôžu dovoliť 1000 eur. Ale pre ľudí, ktorí si to dovoliť môžu, je obdobie návratnosti 3 až 5 rokov.“

„Najviac zraniteľní ľudia“ by podľa Huntera mali byť finančne podporení vládami:

„Takže je tu jasná zodpovednosť národných a miestnych orgánov, aby na to dávali pozor a zredukovali túto “medzeru palivovej chudoby”.“

Európska únia proti spotrebiteľom

Nová regulácia Európskej únie, rovnako ako všetky iné podobné iniciatívy na „ochranu“ spotrebiteľov, samozrejme, v skutočnosti spotrebiteľov poškodí.

EÚ totiž spotrebiteľom neprinesie nič nové, len im obmedzí aktuálny výber.

Ten, kto si chce kúpiť o 1000 eur drahší elektrický bojler, tak môže urobiť už dnes. No fakt, že sa tak masovo nedeje, naznačuje, že spotrebitelia majú záujem využiť svoje peniaze inak.

Podobne absurdná je navrhovaná finančná podpora pre chudobných. Táto podpora síce môže kompenzovať dopady novej regulácie Európskej únie, no na úkor zvýšenia daní alebo zníženia iných poskytovaných služieb.

Zrejme len málokto z ľudí, ktorí budú ohrození „palivovou chudobou“, by si nevedel predstaviť lepšie využitie peňazí ako dotovanie úspornejšieho bojlera. O tom je však celý prístup byrokratov EÚ k reguláciám – je jedno, že ľudia niečo nechcú, my predsa vieme, čo je pre nich najlepšie.

Najlepšou ochranou spotrebiteľov by však v skutočnosti bolo, keby Európska únia prestala spotrebiteľov „chrániť“ a nechala im možnosť slobodne použiť ich vlastné peniaze na to, na čo chcú oni sami.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/energy/eu-ban-aging-boilers-expected-bring-mammoth-energy-savings-317698
2. http://europskaunia.oldweb-sulik.sk/europska-unia-plati-lobistov/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tusite co moze v bojleri kondenzovat ?

    Ak ide o plynove kondenzacne kotle opravte si to, prevzal to takto blbo neviditelny pes a eurohujeri nad tym vzrusene ona…