Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia potrebuje Britániu viac ako Británia EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Británie z Európskej únie by bolo katastrofou

Európska únia by mala brať možné dopady vystúpenia Británie z EÚ veľmi vážne. Tento krok by totiž nemal ublížiť len Británii, ale aj samotnej Európskej únii. Na nedávnom stretnutí v Berlíne to vyhlásil nemecký minister …

Európska únia a Británia

… financií Wolfgang Schäuble. No zatiaľ čo fakt, že Európska únia by vystúpením Británie stratila je všeobecne akceptovaným, v opačnom prípade to paradoxne také jasné nie je. Vzhľadom na to môže byť motivácia Britov zostať v Únii ešte menšia, ako sa môže zdať.

Európska únia a požiadavky Britov

Schäuble ohľadom možného odchodu Britov z EÚ povedal:

“Ak by Veľká Británia opustila Európu, bola by to katastrofa pre Britániu aj pre Európu. Máme každý záujem na tom, aby sme Britániu udržali vnútri. V skutočnosti ani nežiadajú tak veľa. Chcú trochu flexibility.”

Veľká Británia totiž Európsku úniu nevydiera žiadnymi požiadavkami na zvýšenie eurofondov alebo žiadaním podobných ústupkov. Britské požiadavky smerujú najmä k zefektívneniu Európskej únie, čo by malo byť v záujme každej členskej krajiny.

Katastrofa pre koho?

Reálnosť “katastrofického” dopadu na Britániu je však otázna.

Viacerí politici a analytici totiž predložili argumenty, ktoré majú dokazovať presný opak. Medzi tých, ktorí si myslia, že Veľká Británia by po vystúpení z Európskej únie získala a nie stratila, sa zaraďuje aj známy britský konzervatívny europoslanec Daniel Hannan.

A tak napriek tomu, že sa nás mnohí bruselskí politici snažia presvedčiť o opaku, Európska únia môže potrebovať Britániu viac ako Británia potrebuje Európsku úniu.

Zdroj:
1. http://www.businessweek.com/news/2014-07-16/germanys-schaeuble-says-u-dot-k-dot-demands-on-eu-are-limited
2. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/bf097006-037d-11e4-9195-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz381oE6i7w
3. http://www.thetimes.co.uk/tto/opinion/columnists/article4138037.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.