Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia | Proti nezamestnanosti mal pomôcť vyorávač bodliakov

Európska únia bojuje s krízou a nezamestnanosťou, a tak sa snaží podporovať vytváranie pracovných miest aj z eurofondov. Zatiaľ čo takéto projekty sú zvyčajne väčším či menším plytvaním, v niektorých prípadoch neefektívnosť …

Európska únia a vyorávač bodliakov

… priam bije do očí. Podobne to bolo aj v obci Veľké Kršteňany. Táto obec na podporu zamestnanosti kúpila veci ako vyorávač bodliakov, laserové diaľkomery alebo hrable s krídelkami. A ako to už pri projektoch, ktoré financuje Európska únia, býva, aj tentoraz boli nakúpené veci predražené.

Veľké nákupy v malej obci

Okrem spomenutých predmetov obec Veľké Kršteňany kúpila napríklad súpravu záhradného náradia, vysokotlakový čistič alebo štvorkolesovú kosačku HTC 126. Táto kosačka stála 5600 eur, no v obchodoch stojí len 1900 až 2200 eur. Predražená kosačka však nebola jediným nástrojom, za ktorý Európska únia (a teda aj my) zaplatila viac ako mala. Mnohé ďalšie predmety boli predražené o 100 a viac percent.

Keď Európska únia podporuje zamestnanosť

Bez ohľadu na plytvanie by bolo zaujímavé zistiť, ako vyorávač bodliakov alebo laserový diaľkomer prispeli k stimulácii zamestnanosti. No aj keby tieto prístroje zapadali prachom, stále je to len kvapka v mori oproti všetkému, čo Európska únia obci zaplatila.

Obec so 620 obyvateľmi totiž na stimuláciu zamestnanosti získala spolu až vyše 205 tisíc eur. Za tie peniaze by mohla spomínaná obec skoncovať s nezamestnanosťou na veľmi dlho, samotný projekt sa však svojou ambicióznosťou nevyrovnal výške tejto sumy. Cieľom projektu bolo priamo zamestnať len jedenásť ľudí.

Nepriamo však zamestnanosti mali pomôcť aj veci ako “vytvorenie komplexného systému opatrení (…) podmienené detailnou identifikáciou potenciálu územia a jeho pracovných príležitostí, spoznaním štruktúry ľudských zdrojov ochotných a vhodných zapojiť sa do pracovného procesu i po skončení realizácie projektu a v rámci ďalších projektov”. Ani vágne frázy však nezakryjú podstatu problémov podpory podobných projektov. Celé “stimulovanie trhu práce” Európskej únie je totiž založené výlučne na úkor peňazí iných daňových poplatníkov.

Stimuláciou EÚ proti skutočnej zamestnanosti

Keď teda Európska únia “stimuluje” zamestnávanie, robí to len na úkor utlmovania zamestnávania v iných oblastiach. Výsledkom však nie je žiaľ ani hra s nulovým súčtom.

Namiesto pracovných miest požadovaných trhom totiž vznikajú pracovné miesta vytvorené byrokratmi. A namiesto vyorávačov bodliakov alebo predraženého náradia mohli byť kúpené reálne potrebné veci, ktoré podnikatelia potrebujú na uspokojovanie požiadaviek zákazníkov. Európska únia preto musí pochopiť, že skutočná zamestnanosť nepochádza z prerozdeľovania daní, ale práve z práce tých, ktorí dane platia.

Zdroj:
1. http://vas.cas.sk/clanok/9548/velke-nakupy-malej-obce-naco-im-je-vyoravac-bodliakov.html
2. http://www.fsr.gov.sk/docgen/projekta.php?id=1077
3. http://www.fsr.gov.sk/sk/podporene-projekty/stimulacia-trhu-prace-v-obci-velke-krste

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.