Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia zvažuje zavedenie vlastných daní

Európska únia je v súčasnosti financovaná najmä z príspevkov členských štátov. Zhruba 70% jej príjmov pochádza z priameho odvodu krajín, ktorý sa počíta na základe ich hrubého národného príjmu. Zhruba 10% pochádza …

Európska únia a vlastné dane

… z výberu DPH v jednotlivých krajinách, ďalších približne 10% pochádza z tzv. tradičných zdrojov, čo sú najmä dovozné clá a zvyšok tvoria iné zdroje príjmov. Európska únia je tak pri svojich príjmoch prakticky celkom závislá na členských štátoch. A to sa možno zmení, no zrejme to nepoteší daňovníkov.

Zháňanie vyšších príjmov

Európska únia vo štvrtok poverila bývalého talianskeho premiéra Maria Montiho dôležitou úlohou. Bude viesť pracovnú skupinu zaoberajúcu hľadaním “vlastných zdrojov”. Cieľom tejto skupiny je nájsť spôsoby, vďaka ktorým by mohla byť Európska únia v budúcnosti efektívnejšie financovaná. No na pohľad dobré ciele v sebe skrývajú veľké riziká.

Európska únia zháňa vlastné dane

Hľadanie “vlastných zdrojov” je takmer mysticky neurčitý pojem, v skutočnosti však nie je žiadnou záhadou, čo sa za ním môže skrývať.

Keďže sa pod budovami Európskej komisie nenašli ložiská ropy (a ak by sa našli, patrili by Belgicku), Európska únia má len jedinú možnosť, ako vlastné zdroje získať – zaviesť vlastné dane.

Pri daniach presúvaných od občanov do Bruselu by tak už nemali posledné slovo členské krajiny, ale samotná Európska únia.

Euróska únia si samozrejme uvedomuje, že “bruselské dane” by boli veľmi nepopulárne. Preto by sa pri ich zavedení pravdepodobne odhodlala k nejakému populistickému kroku. Pre začiatok by napríklad bruselské dane nahradili časť daní v členských štátoch, takže by na tom občania boli rovnako.

Nebezpečný nástroj v rukách nedemokratickej EÚ

No je prakticky isté, že skôr či neskôr by bol tento nový nástroj v rukách Európskej únie zneužitý. Európska únia by jednoducho všemožne “dokazovala”, ako urgentne potrebuje navýšenie svojho rozpočtu a aká katastrofa nastane, ak sa dane nezvýšia.

Európska únia je navyše vo svojej podstate nedemokratická a s čiastočnou výnimkou eurovolieb vôbec nemusí skladať účty občanom.

Ak by sa teda tieto dane vymkli spod kontroly, občania by mali len veľmi obmedzené možnosti, ako ich znížiť. Namiesto hľadania nových príjmov a potenciálneho ohrozovania slobody ľudí by tak radšej Európska únia mala lepšie využívať svoje súčasné prostriedky.

Zdroj: http://www.europeanvoice.com/article/2014/january/monti-chosen-to-head-eu-revenue-panel/79509.aspx

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Roman Kanala says

    Ak si uvedomíme, že polovica eurorozpočtu je vyplytvaná na Spoločnú poľnohospodársku politiku, tak je obrovský potenciál na šetrenie. Táto SPP mala možno nejaký význam tesne po vojne, keď mala zabezpečiť potravinovú sebestačnosť. Dnes však poľnohospodárstvo produkuje za subvencie prebytky, ktoré treba skladovať a prípadne posúvať inam akože “humanitárnu pomoc”. Takto sa ničia trhy v Afrike a tak sa likvidujú tamojší producenti. A tak sa spôsobuje hladomor. To je odvrátená tvár podpory francúzskych sedliakov, na ktorých sa musí poskladať celá EÚ. Británia s tým pri vstupe nesúhlasila a vyjednala si trvalú výnimku – zľavu.