Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia । Problémy kvôli väčšej integrácii
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia nezvláda integráciu, preto jej vraj potrebuje viac

Európska únia čelí riziku zvrátenia integrácie, a preto by sa mala integrovať ešte viac. To si myslí bývalý eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier, ktorý je v súčasnosti „špeciálnym poradcom pre obrannú politiku“ predsedu …

Európska únia a integrácia

… Európskej komisie Junckera. Barnierove návrhy tak ukazujú, ako veľmi až môžu byť predstavitelia Európskej únie odtrhnutí od reality. Ak totiž Európska únia má prežiť, len ťažko jej pritom môže pomôcť ešte viac toho istého.

Problémy a ich riešenie

Barnier v rozhovore pre Euractiv vyhlásil, že si je vedomý destabilizácie Európskej únie a zároveň tiež vníma riziko jej dezintegrácie.

Bývalý eurokomisár preto navrhuje, aby sa vytvorila „spoločná pôda“ na základe troch alebo štyroch veľkých tém, ktoré jasne ukážu, že Európska únia dnes môže byť užitočná. Ako povedal:

„Začali sme to robiť s finančnou stabilitou, vrátane bankovej únie, aby sme sa vyhli ďalším krízam. Mohli by sme to spraviť s lepšou správou našich spoločných hraníc. Ísť hlbšie do Schengenu a nie zahodiť Schengen. To si vyžaduje spoločnú komunitnú správu našich hraníc. A tiež zdieľanú suverenitu.“

Barnier tiež hovoril, že ak chce byť Európska únia „niečím viac ako supermarketom“ a byť rovnocenná s veľkými svetovými mocnosťami, potrebuje si vybudovať určité „znaky vplyvu“, čo sú podľa neho ekonomika, jednotná mena, zahraničná politika a obrana.

Európska únia späť k základom

No na ukážku toho, že Európska únia môže byť užitočná, nie sú potrebné žiadne veľké politiky. EÚ totiž vždy bola prínosná svojimi štyrmi slobodami, a teda slobodou pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu.

Tieto princípy patria medzi najpopulárnejšie a najmenej kontroverzné politiky Európskej únie.

Naopak, mnohé z ďalších politík EÚ viedli k nárastu euroskepticizmu, a tak aj k celkovo nižšej podpore Európskej únie medzi bežnou populáciou.

Zrejme najlepším príkladom je euro.

To malo prispieť k ekonomickej aj politickej jednote EÚ, no v realite to vytvorilo konflikty, o akých sa jeho tvorcom zrejme ani nesnívalo. Dôvodom bola najmä urýchlená integrácia, ktorá prebiehala dogmaticky, aj za cenu ignorovania alebo porušovania pravidiel.

Ak teda má EÚ prežiť, v prvom rade sa musí vrátiť k svojim základom a namiesto veľkolepých plánov sa primárne venovať odstraňovaniu prekážok brániacich fungovaniu jednotného trhu.

Ďalšie tlačenie na pílu ohľadom integrácie totiž môže viesť k ešte väčším problémom a v konečnom dôsledku tak aj k rozpadu samotnej Európskej únie.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/global-europe/barnier-eu-risk-disintegration-320074

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.