Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Prečo Európska únia nie je prospešná pre Veľkú Britániu

Európska únia nemusí byť pre Veľkú Britániu tak výhodná, ako sa môže zdať. Mnohí ľudia varujú, že po vystúpení z EÚ budú Briti odsúdení na nižší export alebo stratu pracovných miest. Iní však poukazujú na to, že podobné …

Európska únia - Veľká Británia

… hrozby môžu byť založené len na vode a skutočnosť môže byť celkom iná. Na svojom blogu to ukazuje aj britský europoslanec Daniel Hannan, podľa ktorého je Európska únia jednoznačnou prekážkou k prosperite Británie.

Veľká Británia nedopadne ako Bielorusko

Hlavným argumentom odporcov vystúpenia Británie z EÚ je, že sa Británia pripraví o prístup na lukratívne trhy Európskej únie. Hannan však túto námietku vyvracia na príkladoch firiem ako Nescafé, Swatch alebo Toblerone. Spomenuté značky sú v Európskej únii dobre známe i napriek tomu, že sídlia vo Švajčiarsku, teda mimo EÚ. Tieto príklady navyše nie sú náhodné.

Švajčiarsko v prepočte na obyvateľa exportuje do Európskej únie až 4,5x viac ako Británia. V prípade Nórska, ktoré rovnako nie je členom EÚ, ide o 2,5 násobný rozdiel.

Po tom, ako Európska únia podpíše asociačnú dohodu s Ukrajinou, navyše v celej Európe bude už len jediná krajina, ktorá s EÚ nemá voľný obchod – Bielorusko. A samozrejme predstava, že sa Veľká Británia po vystúpení z Európskej únie dostane na pozíciu Bieloruska, je absurdná.

Európska únia a preceňovaný export

Samotný objem exportu Británie do Európskej únie je preceňovaný. Podľa Hannana už len 46% z celkového britského exportu smeruje do krajín Európskej únie. Aj toto číslo však môže byť ešte stále umelo navýšené. Veľká časť britského exportu smerujúceho do tretích krajín totiž prechádza cez obrovské prístavy ako Rotterdam alebo Antverpy. Tento export sa tak započíta ako export smerujúci do EÚ napriek tomu, že samotná Európska únia nie je jeho cieľovou destináciou.

Čo britská situácia znamená pre Slovensko

Obmedzenie exportu je najväčším argumentom proti vystúpeniu Británie z Európskej únie, no Hannan vo svojom článku vyvracia aj ďalšie argumenty svojich kritikov. Čo však realita o skutočných prínosoch EÚ pre Britániu znamená pre Slovensko? Slovensko má v porovnaní s Britániou voči Európskej únii úplne inú pozíciu. Drvivá väčšina slovenského exportu smeruje priamo do EÚ a Slovensko by po opustení Európskej únie bolo v zásadne horšej vyjednávacej situácii ako Británia.

Pozícia Slovenska sa však z dlhodobého hľadiska výrazne zhorší aj v prípade, že Veľká Británia vystúpi z Európskej únie.

Prvým dôvodom je, že Veľká Británia je okrem Nemecka jedinou krajinou, ktorá bola počas celej svojej histórie čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ. Jej vystúpenie tak môže znamenať len jednu z dvoch vecí. Buď príspevky Slovenska do európskeho rozpočtu vzrastú, alebo bude Slovensko od Európskej únie dostávať menej peňazí.

Vystúpenie Británie z EÚ by však tiež bolo garanciou, že Európska únia bude robiť ešte viac zlých rozhodnutí ako v súčasnosti.

Briti totiž patria medzi najväčších kritikov prebujnelej bruselskej byrokracie a funkcionári EÚ by tak bez Británie mali oveľa voľnejšie ruky pri presadzovaní svojich škodlivých plánov. Je preto v záujme Slovenska, aby Európska únia vyhovela (rozumným) požiadavkám Británie a nepripravila sa tak o jedného zo svojich najcennejších členov.

Zdroj:
1. http://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/100277807/ten-myths-about-britains-relationship-with-the-eu/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Lars Schotte says

    Ale ja som za, ved Britania nie je ani v Schengene, tak nie je vobec dovod, preco by tam mali briti ostat, im to nic neprinasa, tak nech odidu z Europskej Unie. Ja si ale skor myslim, ze to bude tak, ako sa hovori v roznych “sprisahaneckych teoriach”, ze Velka Britania je len preto v EU, lebo skrz nu mozu pasovat americkych hajzlov do roznych gremii EU, odkial sa potom presadzuju americke zaujmy v/s EU. Cize GB bude v EU, pokial im to USA prikazu a ked im to prikazovat uz nebudu, tak mozu odist, ale zatial to nevidim na to, ze by USA mali dovod od svojej pozicie odstupit.