Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia by mala znížiť požiadavky na členstvo
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia musí umožniť rôzne úrovne integrácie

Európska únia sa musí zmeniť tak, aby v nej boli spokojné nielen krajiny, ktoré sa chcú integrovať viac, ale aj krajiny, ktorým primárne záleží len na voľnom obchode. To v spoločnom komentári pre The Telegraph uvádzajú britský …

Európska únia a ministri

… minister zahraničných vecí Philip Hammond a taliansky minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni. Tento prístup je možné rozhodne vítať. Práve snahy o „jedno riešenie pre všetkých“ totiž môžu za dnešné problémy EÚ.

Spoločné ciele, rozdielne nástroje

Ako ministri uvádzajú, sú veci, v ktorých je pohľad členských krajín na Európsku úniu prakticky jednotný:

„Musíme podporiť konkurencieschopnú ekonomiku, väčšiu zamestnanosť a plne využiť potenciál jednotného trhu, nielen ohľadom fyzických tovarov, ale aj jednotný trh v službách a digitálnych tovaroch.“

Tieto ciele veru nie sú veľmi kontroverzné, žiaden významný politik v Európskej únii dnes nevolá po nižšej zamestnanosti alebo nižšej konkurencieschopnosti. Predstavy, ako tieto ciele dosiahnuť, sú však často presne opačné.

Zatiaľ čo niektorí považujú za dobrý spôsob slobodný trh, iní vidia riešenie v ešte väčšej centralizácii rozhodovania, a tak aj vo väčšej integrácii EÚ. Tieto rozdiely zaručujú nikdy nekončiace konflikty. Existuje však aj iná alternatíva.

Flexibilnejšia Európska únia

Ako tiež ministri uviedli:

„(…) Taliansko a Británia sú presvedčení, že spôsobom na zosúladenie odlišných vízií EÚ medzi členskými krajinami je prijatie nového modelu jej fungovania, založeného na flexibilite umožňujúcej väčšiu alebo menšiu integráciu. (…) Tento prístup by slúžil záujmu EÚ, ktorá by v budúcnosti mohla mať viac ako 30 členských krajín.“

Flexibilnejšia Európska únia by sa totiž mohla oveľa jednoduchšie rozširovať o nových členov.

Keď dnes EÚ prijme nového člena, ten spolu s jednotným trhom musí prijať aj všetky ostatné jej politiky – od Spoločnej poľnohospodárskej politiky, cez eurofondy, až po regulácie žiaroviek a vysávačov.

Ak by však členstvo v Európskej únii štandardne predstavovalo len zrušenie nezmyselných cezhraničných bariér, takéto členstvo by bolo prijateľnejšie pre veľa ďalších krajín.

Rovnako EÚ by v takom prípade mohla svoje požiadavky na členstvo znížiť. Voľný obchod je totiž vždy obojstranne výhodný, a preto akékoľvek prísne kritériá na vstup by stratili svoje opodstatnenie.

Nejde navyše o nič revolučne nové. Európska únia už od svojho začiatku predstavovala najmä 4 slobody jednotného trhu a zmeny, ktoré predstavili ministri, by preto v skutočnosti boli návratom k jej pôvodným hodnotám.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/eureferendum/12050576/Britain-and-Italy-stand-together-on-EU-reform.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.