Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia – základy sa narúšajú pre tvrdohlavosť poľnohospodárov

Európska únia bola založená na štyroch slobodách – sloboda pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu. Koniec koncov, väčšina ľudí aj dnes vníma EÚ ako inštitúciu, ktorá priniesla zrušenie nezmyselných administratívnych bariér …

Európska únia a protesty

… medzi krajinami, vďaka čomu môžu ľudia slobodne cestovať, pracovať a obchodovať. No nie všetkým sa tieto slobody páčia. Aj preto francúzski a belgickí poľnohospodári zablokovali hranice s Nemeckom v dôsledku “neférovej” konkurencie. To však môže poukazovať na podstatne väčšie problémy vo fungovaní Európskej únie.

Protesty farmárov

Francúzski a belgickí farmári začali protesty kvôli “neférovej” konkurencii Nemecka. Za údajnou neférovosťou sú vraj príliš nízke mzdy v Nemecku, ktoré umožňujú konkurencieschopnejšiu produkciu, najmä v prípade mäsa a mlieka.

Viacerí vrcholoví politici EÚ však poukazujú na to, ako tieto protesty narúšajú slobodný pohyb tovarov v Európskej únii.

Podľa nemeckého ministra pôdohospodárstva Christiana Schmidta by francúzska vláda mala “dodržiavať pravidlá” a francúzskym farmárom poradil, aby sa zamysleli nad tým, prečo nie sú dostatočne konkurencieschopní. Ako tiež povedal:

„Nevidím, že by francúzski farmári obmedzovali svoje exporty, a tak importy tiež nesmú byť obmedzované.“

Francúzsky prezident prilieva olej do ohňa

No francúzsky prezident Hollande robí presný opak. Vyzýva francúzskych spotrebiteľov, aby farmárom pomohli nákupom domácich výrobkov.

Okrem toho tiež ponúkol farmárom nové dotácie, za ktoré by si mohol prinajlepšom kúpiť na chvíľu pokoj, no na úkor ešte väčšieho dlhodobého úpadku francúzskeho poľnohospodárstva.

Koniec koncov, Francúzsko už dnes čerpá z rozpočtu Európskej únie na poľnohospodárstvo najviac.

Okrem toho chce Hollande pre francúzskych farmárov vyjednať odbyt pre ich výrobky v Číne. To však dosť pravdepodobne nebude v súlade s pravidlami EÚ. No v tomto prípade by nemalo byť riešením boj proti rušeniu týchto obmedzení, ale zrušenie týchto obmedzení pri obchode s Čínou pre všetky krajiny Európskej únie.

V druhom rade však tento návrh nie je veľmi v súlade s prístupom francúzskych farmárov. Tí by, samozrejme, export do Číny privítali, no len ťažko by rovnako privítali aj dovoz z Číny.

Ohrozená Európska únia

Pri pohľade na celkový obchod medzi krajinami Európskej únie sú spomínané protesty farmárov a obmedzenie dovozu, samozrejme, len kvapkou v mori. No nie je vylúčené, že sa postupne podobné protesty budú odohrávať častejšie a aj v iných krajinách.

Nielen francúzski a belgickí farmári sú totiž presvedčení o tom, že trh je nespravodlivý (inak povedané, že o peniaze zákazníkov musia súťažiť a nemajú ich zaručené).

Pravdepodobnosť podobných protestov zvyšuje aj reakcia Hollanda. Aj holandský denník Het Financieele Dagblad kritizuje francúzskeho prezidenta za neschopnosť pri obrane jednotného trhu Európskej únie:

„Vyhlásenia francúzskych politikov, vrátane prezidenta Françoisa Hollanda, povzbudzujú obmedzovanie slobodného pohybu v rámci EÚ. Namiesto kritizovania farmárov môžeme počuť o populistickom volaní po nákupe francúzskych tovarov.“

Ak sa teda reakcia lídrov EÚ na podobné protesty v budúcnosti nezmení, môže to v konečnom dôsledku ohroziť aj samotnú existenciu Európskej únie.

Zdroj:
1. http://openeurope.org.uk/blog/french-farmers-protest-illustrates-their-declining-competitiveness/
2. https://euobserver.com/tickers/129802
3. http://www.thelocal.fr/20150723/french-farmers-protest-spread-despite-aid-plan

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.