Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia stupňuje hystériu v hodnotení Švajčiarov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia vraj nepotrebuje Švajčiarsko tak, ako ono potrebuje ju

Európska únia stupňuje svoju hystériu pri hodnotení výsledkov švajčiarskeho referenda. Predseda Európskej komisie José Barroso vyrukoval s prejavom, v ktorom Švajčiarom pripomína, ako veľmi strácajú svojim obmedzením imigrácie.

Európska únia, Švajčiarsko a Barroso

Podľa neho Švajčiarsko v dôsledku tohto obmedzenia stratí viac ako Európska únia. No bez ohľadu na to, že ekonomické údaje hovoria inak, socialista a (bývalý) maoista Barroso ukazuje svoju diletantskú neznalosť fungovania trhu.

Švajčiari proti imigrantom

V minulotýždňovom referende Švajčiarsko veľmi tesne odhlasovalo zavedenie kvót pre prisťahovalcov. Európska únia však má so Švajčiarskom tzv. gilotínovú klauzulu, ktorá hovorí o tom, že pri vypovedaní jednej dohody budú Švajčiarsku vypovedané aj dohody ostatné. Pri vypovedaní dohody o slobodnom pohybe osôb tak Švajčiarsko príde aj o slobodný pohyb tovarov, služieb a kapitálu.

Barrosova hystéria

Podľa Barrosa Švajčiarsko výrazne stratí, keďže Európska únia je najväčším trhom na svete. No aj keď Barrosove napínanie svalov môže byť pôsobivé, jeho reči sú zavádzajúce. Veľkosť totiž nie je všetko. Zatiaľ čo Európska únia exportuje do Švajčiarska tovar v hodnote 108 miliárd eur, Švajčiarsko do EÚ exportuje len tovar v hodnote 90 miliárd. Európska únia ako “najväčší trh na svete” je tak porazená relatívne malým Švajčiarskom.

Barroso tiež hovorí, že Švajčiarsko nemôže mať prístup k trhu Európskej únie bez reciprocity.

Okrem obmedzenia prístupu k trhu tiež naznačil, že Európska únia môže Švajčiarsku podobne obmedziť aj imigráciu Švajčiarov. Podľa Barrosa tiež “Nie je férové, že jedna krajina má všetky tieto výhody (prístup k trhu EÚ) a svojim partnerom nevracia rovnaké.” No skutočnosť je trochu iná.

Ako socialisti nechápu trh

Socialisti vidia trh ako hru s nulovým súčtom. Keď niekto dosiahne zisk, je to podľa nich možné len na úkor straty niekoho iného. Reálne je to však naopak.

Trh je hra s pozitívnym súčtom.

Keď teda vykonajú dve strany dobrovoľnú výmenu alebo inú transakciu, tak to robia len preto, lebo na tom získavajú obe. V opačnom prípade by k výmene nedošlo. Zisk jedného človeka teda možno dosiahnuť len v prípade, ak získa aj ten druhý.

Čo by mala spraviť Európska únia

Problém však nastáva v prípade, keď trh narúšajú vládne zásahy. Vtedy skutočne môže pri výmene dochádzať k strate jednej zo zúčastnených strán. Príkladom toho je, ako Európska únia núti krajiny poskytovať prisťahovalcom sociálne dávky. Imigranti tak už nemusia priložiť ruky k rozvíjaniu ekonomiky, ale môžu byť ďalšími hladnými krkmi, ktoré musia ostatní živiť z daní. Argumenty odporcov imigrácie sú tak žiaľ minimálne do určitej miery pravdivé.

Riešením tohto problému by však nemalo byť obmedzenie imigrácie ako takej, ale zabránenie sociálnej turistike.

V takom prípade by sa do krajiny sťahovali len ľudia, ktorí tam majú záujem skutočne pracovať a vytvárať hodnoty. Podobne je to aj pri voľnom pohybe tovarov. Ak oň Švajčiarsko príde, jeho ekonomika utrpí (a spolu s ňou aj ekonomika Európskej únie).

A to najhoršie, čo môže Európska únia spraviť, je pomstiť sa Švajčiarsku za tento krok. Keď niekto strelí do nohy sebe a susedovi, sused by sa nemal pomstiť tak, že opäť strelí do nohy sebe aj druhému. Práve naopak. Mal by robiť všetko pre to, aby sa škodlivé konanie zastavilo a jeho dôsledky minimalizovali.

Európska únia by teda mala rešpektovať demokratické rozhodnutie Švajčiarska o obmedzení imigrácie, no nemala by sa mu mstiť. Mala by s ním čo najskôr dojednať nové zmluvy, ktoré už nebudú mať gilotínovú klauzulu. Vďaka tomu bude môcť Švajčiarsko aj pri obmedzení imigrácie s Európskou úniou voľne obchodovať. A o reciprocite na trhu nerozhodujú vlády ani obchodné bilancie, ale konkrétni účastníci uskutočnenej výmeny. Ak sa teda Európska únia Švajčiarsku pomstí, chudobnejšie nebude len Švajčiarsko, ale aj samotná Európska únia.

Zdroj: http://uk.reuters.com/article/2014/02/12/us-eurozone-summit-switzerland-idUKBREA1B0FG20140212

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Roman Kanala says

  Link na server federálnej administrácie bol spotvorený a nefunguje, tak ešte raz:
  http://www.europa.admin.ch/

 2. Roman Kanala says

  Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, Švajčiarsko v tomto neťahá za kratší koniec. Ak by sa uplatnila klauzula gilotíny na celý I. balík bilaterálnych dohôd, pozrime, čo je v tom balíku:
  europa.admin.ch/themen/00500/index.html?lang=en
  Voľný pohyb osôb
  Technické prekážky obchodu – aktívne saldo v prospech Švajčiarska
  Verejné obstarávanie – tu Švajčiarsko môže stratiť
  Poľnohospodárstvo – neutrálne
  Výskum – Švajčiarske univerzity lepšie, než všetky európske okrem anglických (Cambridge, Oxford, Imperial College, London School of Economics)
  Civilné letectvo – Swissair je v rukách Lufthansy
  Pozemná doprava – Švajčiarske alpské tunely sa nedajú obísť, Švajčiarsko by mohlo obnoviť limit 28 t pre kamióny, zavrieť tunely pre kamióny, či zvýšiť poplatky pre EÚ