Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia schválila kvóty pre ženy

Európska únia vo štvrtok schválila povinné kvóty pre ženy v predstavenstvách firiem. Kvóty pre ženy boli v europarlamente mimoriadne populárne, za ich schválenie hlasovalo až 459 poslancov, proti len 148. Firmy tak budú …

Európska únia a kvóty pre ženy

… donútené do roku 2020 obsadiť minimálne 40% nevýkonných členov predstavenstiev firiem ženami. Ak tak nespravia, bude ich čakať vyšetrovanie Európskej únie a prípadné tresty. Cieľom Európskej únie je zlepšiť postavenie žien v spoločnosti, nie všetky ženy však kvóty Európskej únie prijímajú pozitívne.

Európska únia a kvóty pre ženy

Európska únia považuje za neprijateľnú súčasnú situáciu, keď ženy tvoria v predstavenstvách firiem len 17,6% nevýkonných členov. Schválené kvóty pre ženy žnú v Bruseli obrovské úspechy a Európska únia sa nezabúda chváliť ich „prínosmi“. Eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Reding napríklad ešte minulý rok na margo kvót Európskej únie vyhlásila: „Nemám rada kvóty, ale páči sa mi, že majú výsledky.“

Reding pritom v podobnom prístupe nie je sama. Podobne sa vyjadrila aj Europoslankyňa Silvana Koch-Mehrin, ktorá uznala, že kvóty Európskej únie sú kontroverzné, ale „výsledok je presvedčivý.“ Samozrejme, takýto prístup je absurdný.

Bruselské kvóty pre ženy žiadnym spôsobom nezmenia postavenie žien v spoločnosti. Keďže ide o povinné nariadenie Európskej únie, ich „úspech“ je doslova vynútený.

Nie je tak prekvapujúce, že kvóty pre ženy fungujú. Ich „funkčnosť“ je totiž prikázaná zákonom Európskej únie.

Prečo sú kvóty pre ženy zlé

Niektoré ženy kvóty Európskej únie vítajú, iné ich odsudzujú. Bruselské kvóty pre ženy totižto obraz žien v spoločnosti zhoršujú.

Aj keď sa v budúcnosti ženy dostanú do predstavenstiev firiem vlastným úsilím, mnohí to budú vidieť len ako dôsledok regulácie EÚ.

Žiadna takáto žena tak nebude môcť dokázať, že za svoje úspechy môže vďačiť skutočne len sama sebe a svojmu úsiliu.

Európsky parlament “vlastnú” absurdnú kvótu pre ženy nespĺňa

Je však trochu bizarné, že kvóty pre ženy schválil práve Európsky parlament. On sám totiž v obsadzovaní riadiacich pozícií nejde príkladom. Na jeho čele je muž a medzi štrnástimi podpredsedami sú len 2 ženy. To znamená, že Európsky parlament vlastnú kvótu spĺňa len na tretinu. Návrh Európskeho parlamentu však ešte stále môže byť zastavený. Jeho schváleniu môže zabrániť hlasovanie členských štátov. Absurdné kvóty pre ženy tak možno nikdy neuzrú svetlo sveta.

Ženy, ktoré dnes požadujú rovnaký plat za rovnakú prácu, sú proti ženám

Zdroj: odkaz http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20131118IPR25532/html/40-of-seats-on-company-boards-for-women

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.