Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia sa musí zmeniť bez ohľadu na Britániu

Európska únia prejde v najbližších rokoch veľkou skúškou. Veľká Británia pravdepodobne v roku 2017 usporiada referendum o vystúpení z EÚ, a to neprekvapivo nedá lídrom Európskej únie spávať. No podľa aktuálnych …

Európska únia a reformy

… prieskumov Briti nie sú až takí euroskeptici, ako by sa mohlo zdať. Väčšina by radšej zvolila zotrvanie v reformovanej Európskej únii pred úplným vystúpením. Európska únia by sa však nemala meniť len kvôli Británii. Musí sa zmeniť v prvom rade preto, lebo jej aktuálne fungovanie je katastroficky neefektívne.

Európska únia potrebuje reformy

O tom, ako zúfalo potrebuje Európska únia reformy píše David Howell v štúdii s názvom „Británia a EÚ – impulz pre európsku reformu.“

David Howell bol britským poslancom v rokoch 1966-1997 a neskôr sa dostal do Snemovne lordov. Ako v tejto štúdii píše,

Európska únia potrebuje zúfalo reformy preto, lebo vo svojej súčasnej podobe nie je vhodná pre dnešnú globálnu ekonomiku.

Podľa neho ide najmä o politiku centralizácie, regulácie a snahu o stále väčšiu integráciu. Tu už nepomôžu iba drobné zmeny, ale bude potrebný aj citeľný návrat právomocí z úrovne EÚ späť na členské štáty.

Aj nepochopenie aktuálneho sveta je dôsledkom toho, že zatiaľ čo v roku 1990 Európska únia mala na svetovom HDP podiel 30 %, dnes je to už len 20 %.

Nielen pre Britániu

Howell však zdôrazňuje, že ak by sa EÚ mala meniť výlučne kvôli Británii, bolo by to neproduktívne nielen pre Európsku úniu, ale aj pre samotnú Britániu. Žiadanie výnimiek alebo prehodnotenie vzťahu Británie s Európskou úniou by totiž podľa neho bolo len „vyjednávaním s minulou dobou.“

Snahy o reformy by tak nemali byť vnímané ako ústupky, ktoré EÚ dá so zaťatými zubami Británii, ale ako zmeny, ktoré sú v záujme samotnej EÚ.

Nech už totiž referendum v Británii dopadne akokoľvek, potreba zmien v Európskej únii sa nezníži a bude už iba narastať.

Zdroj:
1. http://www.politeia.co.uk/sites/default/files/files/David%20Howell%20-%20Britain%20and%20the%20EU-%20The%20momentum%20for%20European%20reform(1).pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.