Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia vraj takto ďalej pokračovať nemôže – musí sa zhoršiť

Európska únia už nemôže ďalej pokračovať súčasným smerom a musí sa zmeniť. To je odkaz predsedu Európskej komisie Jeana-Claude Junckera, ktorý mal v stredu prejav o aktuálnom stave EÚ. S týmto odkazom je, samozrejme, …

Európska únia a Juncker

… možné súhlasiť. No zmeny, ktoré navrhuje Juncker, by vo všeobecnosti fungovanie Európskej únie ešte viac zhoršili. Ak teda Európska únia nemôže pokračovať ďalej vo svojom súčasnom nastavení, o to skôr by nezniesla predstavené zmeny.

Väčšie povinné kvóty pre utečencov

Vo svojom prejave o stave Európskej únie sa Juncker najviac venoval téme utečencov. Medzi navrhovanými riešeniami majú byť aj povinné kvóty na ich prerozdelenie medzi jednotlivými členskými krajinami.

No zatiaľ čo ešte v máji Komisia hovorila o 40 000 utečencoch, Juncker už hovoril o prerozdelení 120 000. Nie ako náhradu, ale ako doplnok k tým pôvodným 40 000. Len za necelé 4 mesiace sa tak navrhované povinné kvóty zvýšili štvornásobne.

„Úspech“ v Grécku

Juncker ďalej hovoril o nedávno schválenej pôžičke pre Grécko. Podľa neho je obrovský úspech, že sa aj vďaka jeho snahe podarilo odvrátiť hroziaci odchod Grécka z eurozóny, aj ako mal odvahu opakovane pripomínať, že členstvo v eurozóne je nezvratné.

Európska únia má tiež pomôcť Grécku navrátiť sa k rastu, pričom jedným z prvých konkrétnych opatrení bolo júnové udelenie 35 miliardového „prorastového“ balíčka pre Grécko.

No víťazstvo Junckera je skôr víťazstvom krátkozrakosti ako víťazstvom stability eurozóny a Európskej únie.

Predstavitelia EÚ (a Medzinárodného menového fondu) totiž podobne skúšajú navrátiť Grécko na cestu k rastu už viac ako 5 rokov. Samozrejme, neúspešne. Aj tretí záchranný balík pre Grécko je tak len ďalším drahým kupovaním času, po ktorom na tom Grécko bude opäť ešte horšie ako predtým.

Jediným poctivým riešením prospešným pre Grécko a zvyšok Európskej únie je tak vystúpenie Grécka z eurozóny. A preto, keď Juncker hovorí o nezvratnosti eurozóny, skôr ako o odvahe hovorí o jeho ignorovaní reality.

Klamstvá v priamom prenose

No ani to nie je všetko. Ako totiž Juncker vyhlásil:

„Pokiaľ členské štáty nezmenili zmluvy, som presvedčený o tom, že Komisia a všetky ostatné inštitúcie EÚ majú jasný mandát a povinnosť robiť všetko potrebné pre zachovanie integrity eurozóny.“

No inštitúcie Európskej únie nemajú mandát na to, aby robili „všetko potrebné“ pre zachovanie integrity eurozóny. Integrita eurozóny nie je najvyšším cieľom Európskej únie, EÚ je založená aj na mnohých iných princípoch a pravidlách.

A grécka kríza vznikla a bola nafúknutá práve kvôli tomu, že tieto pravidlá rešpektované neboli.

V prvom rade Grécko bolo do eurozóny prijaté vďaka podvodnému falšovaniu štatistík. V druhom rade lídri EÚ z toho nevyvodzovali žiadne následky ani vtedy, keď už o tom preukázateľne vedeli. Toto by však pre Junckera nemala byť žiadna novinka – jedným z týchto lídrov totiž bol aj on!

Ešte pred pár rokmi sa priznal, že problémy Grécka boli známe na rokovaniach Euroskupiny ešte v roku 2006 alebo 2007, teda ešte 3-4 roky predtým, ako Grécko takmer zbankrotovalo.

Juncker nekonanie seba a svojich kolegov obhajoval tým, že nechceli vyvolať nervozitu na trhoch. No tento problém sa, samozrejme, nevyriešil sám od seba, a preto neprekvapivo problémy v Grécku narástli na oveľa väčšiu úroveň.

Keď sa v roku 2010 ukázalo, že Grécko zrejme bude musieť opustiť eurozónu, lídri Európskej únie opäť v záujme „zachovania integrity eurozóny“ v rozpore s pravidlami začali zachraňovať Grécko. Rovnako v rozpore s pravidlami tiež neskôr vytvorili aj dočasný (EFSF) a trvalý (ESM) euroval.

Po 5 rokoch zachraňovania má dnes Grécko podstatne väčší dlh ako predtým a jeho stabilita je sotva istá po najbližšie voľby. Ani to však nezabránilo Junckerovi, aby to označil za úspech.

Európska únia potrebuje viac Európskej únie

Juncker tiež hovoril aj o tom, ako veľmi potrebná je ďalšia integrácia Európskej únie. Predstavené návrhy však reálne prinášajú opäť viac toho istého – opäť viac centrálneho plánovania na úkor trhu, napriek tomu, že dnešné problémy prinieslo práve centrálne plánovanie.

No aj keď návrhy na poctivú zmenu Európskej únie Junckerovi chýbali, o prázdne frázy nebola núdza. Ako napríklad Juncker povedal:

„V tejto Únii nie je dosť Európy. A v tejto Únii nie je dosť Únie.“

Junckerov prejav bol ladený ako inovatívny a odvážny vzhľadom na budúcnosť EÚ. No v skutočnosti ide len o odvahu zrýchliť beh v slepej uličke, v ktorej sa Európska únia nachádza už roky. Ak má Európska únia prežiť aj v budúcnosti, integráciu je potrebné zvrátiť a nie zosilniť.

Jedine keď bude Európska únia založená na pôvodných princípoch rušenia administratívnych bariér medzi krajinami, jedine vtedy môže EÚ slúžiť naozaj všetkým a vydržať stabilne aj do budúcnosti.

Zdroj:
1. http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/content/20150909STO92301/html/Refugee-crisis-must-be-first-priority-says-Juncker-in-2015-State-of-EU-debate
2. http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-15-5614_en.htm?locale=en
3. http://www.strana-sas.sk/lidri-eurozony-vedeli-o-greckych-problemoch-uz–roky-pred-ich-vypuknutim/847

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.