Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako by sa Európska únia mala zmeniť podľa novej belgickej vlády

Európska únia je často označovaná ako „Brusel“, keďže práve v hlavnom meste Belgicka je najväčšia koncentrácia najdôležitejších inštitúcií EÚ. Je preto zaujímavé pozrieť sa na to, čo o Európskej únii hovorí jeden z jej …

Európska únia a Brusel

… najvýznamnejších členov. Belgicko je tradične známe ako veľmi eurooptimistická krajina. O to viac je prekvapujúce, že postoj novozloženej vlády k Európskej únii je pomerne kritický. Za zmenou tohto postoja môžeme hľadať najmä stredopravú stranu N-VA.

Brusel kritizuje Brusel

Európska únia potrebuje podľa Belgičanov najmä viac (demokratickej) legitimity a transparentnosti. Bez nich pokračovanie integrácie Európskej únie nebude možné. Podobný pohľad má belgická vláda na „pomoc“ nezodpovedným krajinám eurozóny.

Táto pomoc by podľa nich mala byť objektívna, transparentná a efektívna.

Nová vláda rozoznáva tiež problémy súvisiace s aktuálnou nadmernou reguláciou EÚ. Európska únia by sa mala vydať radšej opačnou cestou – cestou subsidiarity. Podľa programového vyhlásenia belgickej vlády by preto

„politiky mali byť efektívne a na úrovni najbližšej k občanovi.”

Subsidiarita je veľmi populárny termín, ktorý často spomínajú nielen vlády, ale aj samotná Európska únia. No skutočnosť je žiaľ len zriedka verná týmto vyhláseniam.

Európska únia skutočne potrebuje zmeny

Výzvy na zmeny vo fungovaní Európskej únie prichádzajú zo všetkých strán. Európska únia už nie je kritizovaná len tradične euroskeptickými Britmi či pesimistickými Nemcami, ale aj jej najvernejšími členmi.

Dôvera členských krajín je pritom základom fungovania EÚ.

Ak sa teda aspoň časť požiadaviek nespokojných vlád pretaví do reality, Európska únia prejde už v dohľadnej dobe výraznými zmenami.

Zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/10/a-new-belgian-governemnt-will-brussels.html
2. http://www.knack.be/nieuws/belgie/letterlijk-lees-het-integrale-regeerakkoord-van-michel-i/article-normal-435391.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=knack

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.