Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia vytvára regulácie rýchlejšie ako ich štáty rušia

Európska únia je často kritizovaná za záplavy regulácií, ktorými brzdí ekonomiku. Mnohí ľudia si však stále myslia, že vplyv Bruselu je v porovnaní s národnými parlamentmi zanedbateľný. A aj keď majú v niektorých …

Európska únia a regulácie

… oblastiach národné vlády skutočne väčšie právomoci ako Európska únia, vplyv regulácií EÚ v žiadnom prípade nemožno podceňovať. Práve na to doplatila Veľká Británia. Tá chce reformovať podnikateľské prostredie a znížiť regulačné zaťaženie, no s reguláciami Európskej únie nedokáže držať krok.

Európska únia a Británia

Vláda britského premiéra Davida Camerona si dala záväzok znižovať negatívny dopad legislatívy na podnikateľské prostredie. Vďaka pravidlu “jedna dnu, dve von” musí byť prijatie každej regulácie vykompenzované zoškrtaním regulácií, ktorých negatívny dopad je v sumáre dvojnásobný.

Minulý rok bola Británia viac než úspešná. Briti prijali regulácie, ktoré stáli podnikateľov 128 miliárd libier, popri tom ale zoškrtali také, ktorými podnikateľom ušetrili 274 miliárd eur. Keď sa však do rovnice pridá aj Európska únia, konečná bilancia sa zásadne líši. Britské reformy totiž boli absolútne rozmetané bruselskými úradníkmi, ktorých minuloročné regulácie stoja britské podniky o 1,3 miliardy libier viac.

Nutnosť reforiem

Reformy na úrovni členských štátov sú veľmi dôležité, no ako vidieť na britskom príklade, samé o sebe nestačia. Ak by dnes vlády aj rovno prestali vydávať regulácie a v niektorých oblastiach sa stiahli, v dôsledku konania bruselských byrokratov by celková záťaž neprestala stúpať. Takýto stav je však absolútne neudržateľný.

Európska únia zápasí s vysokou nezamestnanosťou, nízkym alebo žiadnym rastom a nízkou mierou inovácií. Za tieto problémy nemôžu bohatí, špekulanti a ani zlé počasie.

Je to len logický dôsledok byrokratickej snahy regulovať každú jednu časť ekonomiky. Pre naštartovanie rastu a vytváranie pracovných miest musí byť teda Európska únia nevyhnutne reformovaná.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/1482f616-a2f2-11e3-9685-00144feab7de.html?utm_source=British+Influence+supporters&utm_campaign=8bf8b69718-EuropeWatch+2013-07-04&utm_medium=email&utm_term=0_c24f34caff-8bf8b69718-315201513&siteedition=intl#axzz2v61QHJDf
2. http://www.thetimes.co.uk/tto/business/article4022238.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.