Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia vyháňa inovácie do iných častí sveta
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia vedie reguláciami biovedu do „doby temna“

Európska únia svojou nadmernou regulačnou záťažou vedie biovedu do doby temna. To vyhlásil britský minister pre vedy o živote a agrotechnológiu George Freeman. Freeman poukazuje na to, ako politiky EÚ vyháňajú inovácie do …

Európska únia - bioveda

… iných častí sveta. Zásadná zmena v regulačných politikách Európskej únie je preto podľa neho nevyhnutná, ak EÚ nemá byť na chvoste svetového pokroku. Obzvlášť, keď sú politiky Európskej únie niekedy v konečnom dôsledku kontraproduktívne.

Európska únia prehnane reguluje

Politiky Európskej únie môžu podľa Freemana zastaviť revolúcie „big data“ a „digitálneho zdravia“ už v ich počiatkoch.

To môže byť podľa neho aj kľúčovým argumentom proti zotrvaniu Británie v EÚ pri chystanom referende. Ako povedal:

„Bez väčšieho sústredenia na rast a podniky a osvieteného regulačného systému na strane inovácie bude čoraz ťažšie obraňovať dôležitosť Európskej únie.“

Ako jeden z množstva príkladov negatívnych dopadov regulácií EÚ Freeman uviedol poľnohospodársky výskum firmy BASF. BASF vyvinula novú odrodu zemiakov, ktoré sú odolné voči plesniam.

No keďže nedokázala získať potrebné povolenie od Európskej únie, túto odrodu nemohla uviesť na trh. BASF preto následne výskum presunula z Nemecka do USA.

Kontraproduktívne regulácie

Prísne štandardy Európskej únie navyše môžu niekedy dosiahnuť opak zamýšľaných dôsledkov. Nadmerne prísne štandardy týkajúce sa testovania zvierat napríklad vedú mnohých vedcov k tomu, aby svoj výskum presunuli za hranice Európskej únie.

Vzhľadom na to, že v týchto krajinách sú štandardy často na podstatne nižšej úrovni, zvieratá v konečnom dôsledku paradoxne trpia ešte viac.

Podobné je to koniec koncov napríklad aj v prípade klimatických cieľov Európskej únie. Nadmerne prísne environmentálne štandardy vyháňajú podniky z EÚ do krajín ako India alebo Čína, kde sú podobné environmentálne štandardy na podstatne nižšej úrovni.

V konečnom dôsledku je tak nielen poškodená ekonomika EÚ, ale paradoxne stúpa aj globálne množstvo emisií.

Zamyslenie sa nad prísnosťou regulácií Európskej únie preto nie je len vecou preferencií, ale aj vecou zdravého rozumu.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/aece466e-8886-11e5-9f8c-a8d619fa707c.html#axzz3rAZKCQ9p

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tomáš Žarošský says

    Hm, takove veci jako vyvoj a inovace v energetice a zemedelstvi v EU cim dale tim vice pripominaji 11. stoleti a al-Ghazaliho. Ten dosel k zaveru, ze matematika je od Satana, protoze je v roporu s Koranem. No a dnes je v EU v rozporu se zelenou a buhvijakou idelogii jaderna energetika, biotechnologie,..
    Nic noveho. Vse uz tu bylo