Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia by si mala brať príklad zo Švajčiarska
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia by si mala brať príklad zo švajčiarskeho referenda

Európska únia má problém. Švajčiari cez víkend hlasovali za obmedzenie imigrácie občanov EÚ. Tento krok veľmi pravdepodobne poškodí ekonomiku Švajčiarska a od Švajčiarov tak nie je veľmi múdry. Viacerí predstavitelia …

Európska únia a referendum vo Švajčiarsku

… EÚ ho patrične (a aj nepatrične) kritizovali. Iní zase prejavujú svoje zúfalstvo z predstavy problémov, ktoré prinesú výsledky tohto referenda. Jednu vec však Európska únia určite kritizovať nemôže. Obmedzenie imigrácie je demokratickým prejavom vôľe švajčiarskych občanov, a tak tento výsledok musí rešpektovať.

O čo išlo vo Švajčiarsku

Švajčiarsko síce nie je v Európskej únii, no má s ňou veľmi čulý vzťah. Vďaka bilaterálnym zmluvám si Švajčiarsko užíva takmer neobmedzený prístup k trhu Európskej únie prostredníctvom slobodného pohybu osôb, služieb, tovaru a kapitálu. Cieľom referenda bolo zrušenie jedného z týchto princípov – voľného pohybu osôb. Švajčiarsko sa tak už čoskoro vráti do stavu pred uzavretím bilaterálnych zmlúv a na príchod zahraničných občanov budú znova existovať kvóty.

Európska únia by však výsledky švajčiarskeho referenda nemala zbytočne preceňovať.

Švajčiari nie sú žiadni extrémisti, ktorí sa chcú uzavrieť pred svetom. Obmedzenie imigrácie síce nie je príjemné, no reálne nebude mať až taký negatívny dopad, ako mnohí očakávajú. Referendum bolo navyše mimoriadne tesné – za obmedzenie imigrácie hlasovalo len 50,3% voličov.

Európska únia si môže brať príklad

Kvóty pre imigrantov skutočne nie sú najlepším príkladom demokracie. No práve o tom je demokracia – rešpektovanie rozhodnutia iných ľudí aj v prípade, keď sa nám nepáčia. Je to možnosť vykonať chyby, ale aj možnosť svoje chyby napraviť. Na svete navyše neexistujú žiadni osvietení vládcovia, ktorí majú patent na rozum. To, čo sa teda môže zdať niektorým ako chyba, sa môže neskôr ukázať ako prospešné.

Európska únia však presadzuje presne opačný prístup. Už od svojho vzniku bola nedemokratická, pričom namiesto “obmedzených občanov” v nej samovoľne rozhodovali bruselskí byrokrati. Európska únia tak bez ohľadu na názor občanov schvaľovala zásadné zmeny, či už išlo o prijatie eura, schválenie Lisabonskej zmluvy alebo o záchranu nezodpovedných krajín. Tieto všetky veci však so sebou priniesli čiastočné alebo úplné zlyhanie.

Európska únia by tak nemala hystericky odsudzovať demokraciu vo Švajčiarsku, ale mala by si z nej brať príklad.

Zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/02/europe-responds-to-swiss-referendum-and.html
2. http://www.cityam.com/article/1392084574/swiss-start-bid-renegotiate-brussels-deals
3. http://www.rts.ch/video/info/journal-19h30/5601267-une-grande-part-des-conservateurs-de-grande-bretagne-soutiennent-le-vote-suisse.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Roman Kanala says

  Ešte raz skúsim postnúť link na karikatúru:
  client.globecartoon.com/cgi-bin/WebObjects/globecartoon.woa/wa/topic?lang=1&id=1000021

 2. Roman Kanala says

  Ešte jedna karikatúra na ilustráciu rozdielu v hlasovaní mestá – vidiek:

  client.globecartoon.com/cgi-bin/WebObjects/globecartoon.woa/wo/12.0.13.3.13.0.0
  Sedliak na kopci hlasno kričí: Je nás priveľa! Cudzinci von! V meste ho nepočuť kvôli plnej diaľnici.

 3. Roman Kanala says

  Ak by niekoho zaujímali súvisiace fakty, na blog eTrendu som napísal na túto tému tri články:
  blog.etrend.sk/listy-z-zenevy.html