Európska únia prejde pravdepodobne už tento rok jednou z najväčších skúšok vo svojej histórii. Britská vláda totiž usporiada referendum o tom, či má byť Británia súčasťou Európskej únie aj naďalej alebo nie. Mnohí varujú, že …
… prípadné vystúpenie Británie z EÚ môže v konečnom dôsledku viesť k rozpadu Európskej únie. Ako vo svojom článku uvádza politológ George Friedman, títo kritici majú pravdu, no pre trochu iné dôvody.
Stratená suverenita
Európska únia by podľa neho nesmerovala k rozpadu kvôli nenahraditeľnosti Británie, ale kvôli problémom, na ktoré by taký krok upozornil.
Ide najmä o postupné strácanie suverenity členskými štátmi.
Briti tento problém vnímajú najkritickejšie, no čoraz väčšia kritika ohľadom prebujnelosti moci Európskej únie sa objavuje aj v iných krajinách.
A preto, ako uvádza Friedman, EÚ bude smerovať k rozpadu aj v prípade, ak Briti v referende podporia členstvo v Európskej únii.
Európska únia sa môže zmeniť
Európska únia dnes zasahuje do záležitostí členských krajín v nespočetných oblastiach.
Od zákazu štandardných žiaroviek, cez pravidlá o zachraňovaní bánk, až po (našťastie prednedávnom zrušené) kvóty ohľadom toho, koľko môže byť v jednotlivých krajinách vyprodukovaného mlieka.
To však nie je jediný spôsob, ako môže Európska únia fungovať.
Voľný obchod, čo je najväčším prínosom EÚ, môžu zabezpečiť aj spolky, ktoré nechávajú vnútorné záležitosti krajín napokoji. Dobrým príkladom je NAFTA, ktorá zabezpečuje voľný obchod medzi Kanadou, USA a Mexikom alebo Európske združenie voľného obchodu, v ktorom sú napríklad Švajčiarsko alebo Nórsko.
Súčasné fungovanie Európskej únie je jasne neudržateľné a predstava odovzdávania ďalších právomocí EÚ zo strany členských štátov je dnes pre mnohé krajiny ako červené súkno pre býka.
Ak teda chce Európska únia prežiť, má len jedinú možnosť – vrátiť podstatnú časť právomocí členským krajinám a sama sa primárne sústrediť na voľný obchod.
1. http://www.euractiv.com/sections/global-europe/eu-finished-if-british-leave-321628#comments