Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia pri hypotékach ublíži ľuďom, ktorým chce pomôcť

Európska únia neustále prichádza s novými spôsobmi, ako napraviť všemožné „krivdy“ a pomôcť spotrebiteľom. Občas sú tieto snahy úspešné. Ide najmä o odstraňovanie rôznych administratívnych bariér, ktoré zasahujú do fungovania …

Európska únia a hypotéky

… slobodného trhu. No zvyčajne Európska únia „pomáha“ spotrebiteľom tak, že naopak zasahuje do dobrovoľných trhových vzťahov, aby sa viac podobali jej predstave o tom, ako by mal trh fungovať. A tento prístup je odsúdený na zlyhanie.

Európska únia riadi hypotéky

Podobne je na tom nariadenie Európskej únie, ktoré sa týka hypoték ponúkaných v zahraničných menách.

Podľa EÚ budú musieť subjekty ponúkajúce takéto hypotéky dať dlžníkovi možnosť v prípade významnej zmeny výmenného kurzu zmeniť túto hypotéku na menu krajiny, v ktorej má dlžník trvalý pobyt alebo z ktorej získava príjmy.

Nové pravidlá, ktoré budú platiť už od marca budúceho roka, pritom za významnú pokladajú zmenu výmenného kurzu o 20 %. Ako mnohé iné návrhy Európskej únie aj tento môže na prvý pohľad znieť dobre.

Veď prečo nepomôcť dlžníkom v ťažkostiach, za ktoré ani sami nemôžu? Realita však nie je taká jednoduchá.

Danajský dar

Rovnako, ako za danú zmenu kurzu nemôžu dlžníci, nemôžu zaň ani veritelia, typicky banky. Prečo by teda mali tieto straty znášať práve veritelia je otázne.

Navyše, prístup Európskej únie je veľmi krátkozraký. Dlžníci môžu získať na úkor veriteľov maximálne pri už uzavretých hypotékach.

Pri všetkých nových hypotékach totiž budú veritelia nové pravidlá brať do úvahy, a tak zodpovedajúco navýšia ceny hypoték.

Prípadne, ak to v dôsledku pravidiel Európskej únie nebude rentabilné, nebudú takéto hypotéky poskytovať vôbec.

A presne to sa zrejme stane. Niektoré banky totiž už teraz oznamujú, že takéto hypotéky prestanú poskytovať.

EÚ teda spotrebiteľom dala pekný danajský dar – pomôže im tak, že im zoberie možnosť, ktorú spotrebitelia považovali za najvýhodnejšiu.

Koniec koncov, spomínaní spotrebitelia mali záujem o hypotéky v cudzích menách práve preto, že verili, že to pre nich bude lacnejšie (čo je často aj naozaj tak).

No tým, že ich Európska únia ochráni od následkov ich chýb, ich tiež ochráni aj od plných prínosov ich rozumných rozhodnutí.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/borrowing/mortgages/11542721/New-EU-rules-threaten-overseas-holiday-homes.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.