Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia podľa väčšiny členských krajín potrebuje reformy

Európska únia v súčasnosti čelí mnohým problémom, ktoré vyplývajú z jej neefektívneho fungovania. Napriek týmto problémom však stále chýbajú reálne kroky, ktoré by viedli k zlepšeniu. Mnohí potrebu reforiem podceňujú a …

Európska únia a reformy

… snažia sa vyvolať dojem, že kritici EÚ sú v menšine. No presný opak je pravdou. Nedávno zverejnený list, ktorý vyzýva Európsku úniu k vykonaniu významných reforiem, totiž podporilo až 20 z 28 vlád Európskej únie.

Väčšia moc pre národné parlamenty

Spomínaný list chce najmä posilniť úlohu národných parlamentov pri rozhodovaní o záležitostiach týkajúcich sa Európskej únie. Národné parlamenty dnes môžu vrátiť nežiaduce návrhy na prepracovanie Európskej komisii v prípade, že s nimi nesúhlasí minimálne tretina členských krajín.

Nemajú však žiadnu reálnu možnosť škodlivú legislatívu zablokovať, a tak sú zvyčajne len v úlohe štatistov, ktorí túto legislatívu mechanicky schvaľujú.

Európska únia smerom k väčšej demokratickosti

List 20 členských krajín tiež varuje pred oslabovaním demokratickosti Európskej únie. Väčšiu demokratickú legitimitu by pritom EÚ mala dosiahnuť práve posilnením rozhodovania demokraticky zvolených parlamentov na úkor rozhodovania nikým nevolených funkcionárov. Navrhované reformy by podľa daného listu mali byť okamžitou prioritou budúceho predsedu Európskej komisie. Bez ohľadu na to, či sa ním stane Jean-Claude Juncker alebo niekto iný, na rozdiel od svojich predchodcov už nebude môcť popierať to, že Európska únia funguje neuspokojivo a tento stav môžu vyriešiť len systémové reformy.

Zdroj:
1. http://euobserver.com/eu-elections/124771

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Lars Schotte says

    Tod mam problem uz s tym nazvom, ze “reformy”. Pozreme sa na Slovensko a vidime, ze tod sa reformovalo v jednom kuse a nakoniec ale vzdy to bolo len tunely a ludie sa po kazdej takej neoliberalnej reforme mali horsie. A cela ta propaganda o tom, ze ako bol rast a secko mozne je hovadina a nema s realitou vaecsiny ludi nic spolocne. Fakt je, ze ludie sa maju porat horsie a moze za to neschopnost politikov narodnych statov, nie nejakej Europskej Unie, a ked im ta unia tak vadi, tak sa tam nemali srat.
    Ekonomicky je ale jasne, ze problem je tu chybajuce balancovanie zahranicneho, resp vnutro-europsko-spolocnemenoveho-ale-medzi-narodno-statoveho trhu. Tod Nemecko je problem.