Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako by mala vyzerať Európska únia podľa Škótov

Európska únia môže v dohľadnej dobe čakať dve významné udalosti z Veľkej Británie. Prvou je britské referendum o vystúpení z EÚ v roku 2017. Ide o mimoriadne významnú udalosť, no Európska únia má ešte 3 roky na to, aby …

Európska únia a Škóti

… sa na ňu pripravila. Druhou udalosťou je referendum v Škótsku o osamostatnení sa od Veľkej Británie. To sa odohrá už o necelý mesiac, 18. septembra. No ešte pred tým, ako Škótsko prípadne opustí Britániu a možno aj samotnú Európsku úniu, nechali Škóti Európskej únii darček. Dobré rady, ako sa môže Európska únia reformovať a byť úspešnejšia.

Prečo ide Európska únia zlým smerom

Škóti Európskej únii navrhujú najmä zmeny, ktoré by posilnili právomoci jednotlivých krajín a umožnili väčšiu slobodu pre ľudí.

Podľa Škótov Európska únia trpí nadmerným byrokratickým zaťažením, preberá na seba čoraz viac právomocí a rozdiel medzi nákladmi regulácií a ich prínosmi sa stále zväčšuje. Škóti však nezostávajú len pri filozofovaní.

Európskej únii ponúkajú konkrétne rady, ako želané zmeny dosiahnuť.

Menej Bruselu, viac Škótska

Európska únia by podľa škótskej vlády mala byť najmä konzistentná vo svojich reguláciách.

Znamená to predovšetkým dodržiavanie platných zmlúv EÚ pri vydávaní nových nariadení a nie hľadanie nových spôsobov, ako tieto zmluvy obísť.

Európska únia by tiež mala dať členským krajinám väčšiu flexibilitu pri zavádzaní európskych nariadení do praxe. Byrokrati síce rozmýšľajú veľmi priamočiaro, no jedna veľkosť pre všetkých rozhodne nestačí.

Medzi ďalšie návrhy patrí napríklad lepšie využívanie dopadových analýz pri vydávaní nových regulácií. Tie by podľa Škótov Európska únia mala využívať na každom jednom stupni legislatívneho procesu, pokiaľ od posledného hodnotenia dopadov dôjde k zásadným zmenám.

Namiesto detailných opatrení by tiež byrokrati EÚ mali viac myslieť na všeobecný dopad regulácií. Prílišné lipnutie na konkrétnych opatreniach totiž často ide proti ich samotnému duchu.

Paradox Škótska a Európskej únie

Okrem spomínaných odporúčaní Škóti prinášajú aj viaceré ďalšie zaujímavé návrhy. O reformné nadšenie tak u nich nie je núdza.

Ak by si EÚ zobrala rady Škótov k srdcu a reálne ich aj presadila, určite by bola oveľa lepším miestom a v ceste ku prosperite by jej už nič nestálo.

Možno však považovať za iróniu, keby takto reformovaná Európska únia bola dielom krajiny, ktorá už čoskoro ani nemusí byť jej súčasťou.

Zdroj:
1. http://openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/08/the-snp-embraces-eu-reform-but-is-it.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.