Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako by sa Európska únia mala podľa Britov zmeniť

Európska únia musí prejsť zásadnými zmenami, inak s členstvom Veľkej Británie počítať nemusí. V tomto duchu niesol svoj prejav britský minister financií George Osborne na konferencii v Davose. Podľa Osborna musí EÚ zabezpečiť …

Európska únia a Osborne

… hlavne dve veci: znovunaštartovať tvorbu pracovných miest a rešpektovať členov, ktorí nemajú záujem o hlbšiu integráciu. Bez ohľadu na stav členstva Británie v Európskej únii však ide rozhodne o návrhy, ktoré by boli prospešné.

Dvojrýchlostná Európska únia

Britský minister varoval, že

ak Európska únia nevytvorí novú zmluvu pre krajiny, ktoré odmietajú „projekt superštátu“, tak ju Británia môže opustiť.

Európska únia dnes totiž venuje až príliš veľké množstvo pozornosti štátom eurozóny. Kríza eura tak vedie k centralizácii moci v EÚ aj na úkor nečlenov eurozóny, napriek tomu, že tých sa priamo problémy eura netýkajú.

Lídri Európskej únie navyše už dlhodobo propagujú vízie stále užšej integrácie a postupného presunu právomocí na EÚ.

Spomínaná zmluva by tak bola vhodná práve pre krajiny, ktoré tento trend odmietajú, no majú záujem o prístup k spoločnému trhu Európskej únie.

Konkurencieschopnosťou k zamestnanosti

Druhou požiadavkou Osborna je spomínané zvýšenie zamestnanosti.

To by Európska únia mala dosiahnuť najmä prostredníctvom zvýšenia konkurencieschopnosti, ale aj väčšou rozpočtovou zodpovednosťou.

Pri reformách by sa pritom vraj Európska únia mala inšpirovať aj Britániou, ktorá bola podľa Osborna v boji s nezamestnanosťou výnimočne úspešná.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/finance/financetopics/davos/11366659/George-Osborne-tells-Europeans-to-pull-their-socks-up-if-they-want-to-keep-Britain.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.