Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia financuje svojich podporovateľov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia platí lobistov za podporu svojej zelenej politiky

Európska únia je v zásade nedemokratická, keďže jej jedinou priamo volenou inštitúciou je Európsky parlament. V snahe napraviť tento deficit demokracie Európska únie používa rôzne spôsoby, ako pri rozhodovaní zohľadniť …

Európska únia platí lobistov

… rôznosť názorov. Medzi ne patrí napríklad financovanie rôznych záujmových skupín. Tie majú do európskej debaty priniesť svoj názor, a tak konfrontovať politiku Európskej únie. No vyzerá to tak, že Európska únia platí množstvo peňazí práve organizáciám, ktorých cieľom je podporovať bruselskú politiku. Namiesto zväčšenia rôznosti názorov tak Európska únia financuje armádu pritakávačov.

Milióny pre spriaznené organizácie

Problém s konfliktom záujmov má podľa analýzy TaxPayers’ Alliance fond Európskej komisie s názvom Life+. Ten za posledných 10 rokov dal viac ako 100 miliónov eur environmentálnym skupinám, ktoré lobovali za politiku Európskej únie. Viac ako 12 miliónov eur z tejto pomoci dostala bruselská skupina s názvom Európsky environmentálny úrad.

Cieľom skupiny je “ovplyvniť tvorbu politiky EÚ” a zaistiť, že politiky EÚ sú v členských krajinách správne zavádzané.

V nedávnej dobe Európska únia dala zhruba 100 tisíc eur environmentálnej skupine Counter Balance, ktorá sa podporu Európskej únie ani nesnaží zakrývať, keďže medzi jej hlavné ciele patrí “dodržiavanie cieľov udržateľného rozvoja, politiky zmierňovania dopadov klimatickej zmeny a ochrany biodiverzity v súlade s cieľmi EÚ.”

Európska únia lobuje samá za seba

Podporou lobistických organizácií, ktoré majú rovnaký názor, v podstate Európska únia lobuje sama za seba. Za peniaze daňovníkov totiž vytvára ilúziu toho, že jej politiky majú obrovskú podporu medzi odbornou verejnosťou.

Peniaze, ktoré mali byť použité na povzbudenie plurality názorov, tak slúžia na ešte väčšie upevnenie “jediného správneho” názoru. Nie je náhodou, že ide práve o názor, ktorý zastáva Európska únia.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/10532853/European-Union-funding-90m-green-lobbying-con.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.