Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia | Nové účtovné pravidlá môžu zakryť nástup krízy

Európska únia navrhuje účtovné pravidlá, ktoré sú kritizované investormi a ekonomickými odborníkmi. Tieto pravidlá totiž môžu viesť k nedostatočnému alebo zavádzajúcemu obrazu o budúcom stave firmy. A keďže by tieto riziká boli …

Európska únia a pravidlá

… prítomné pri všetkých firmách v ekonomike, mohli by tiež zakryť nástup prípadnej ďalšej finančnej krízy. Nové účtovné pravidlá sú tak ďalším príkladom toho, ako Európska únia svojimi pravidlami z dlhodobého hľadiska robí ekonomiku menej stabilnejšou.

Kritizované účtovné pravidlá

Podľa nových pravidiel EÚ ak banka požičia peniaze firme na viac ako 30 rokov, riziko nesplácania dlhu bude posudzované len počas prvých 12 mesiacov. Podľa investorov je však na zhodnotenie rizika potrebné oveľa dlhšie obdobie. Podľa finančného analytika Tima Busha napríklad

návrh „neodzkradľuje ekonomickú realitu“ a odhadnutie presného momentu, v ktorom pôžička bude nesplácaná je podobné, ako odhadnúť výsledok futbalového zápasu, vrátane konkrétnych minút, počas ktorých budú strelené góly.

Európska únia a morálny hazard

Európska únia nesprávne pochopila vznik aktuálnej krízy, a tak aj neprekvapivo prišla s nesprávnymi návrhmi na jej riešenie.

Viaceré z jej návrhov totiž zosilňujú morálny hazard, pričom práve morálny hazard bol príčinou vzniku dnešnej krízy.

Jedným z takýchto príkladov je banková únia. V rámci nej pôjde o zdieľanie rizika medzi jednotlivými bankami eurozóny, čo neprekvapivo morálny hazard opäť zvýši.

V rámci bankovej únie má byť tiež nad bankami v eurozóne vykonávaný spoločný dozor, čo však v mnohých prípadoch absolútne neprimerane zvyšuje regulačnú záťaž u sledovaných bánk. Banky sú tak ešte viac rigidné a ešte menej schopné prispôsobiť sa aktuálnym ekonomickým podmienkam.

Koniec koncov, zdá sa, že toto je prístup EÚ k riešeniu všetkých problémov – centralizácia regulácií a centralizácia rizika.

V krátkodobom hľadisku takýto prístup môže, samozrejme, priniesť pokoj, no len na úkor ešte väčších problémov v budúcnosti.

Ak chce teda Európska únia skutočne zabrániť budúcim krízam, musí presadzovať viac trhu a zodpovednosti a menej centrálneho plánovania a morálneho hazardu.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/238d8b00-20b7-11e5-aa5a-398b2169cf79.html?siteedition=intl#axzz3f7YesZHG

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.