Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia bude hľadať pre farmárov nové trhy v Ázii

Európska únia minulý týždeň zažila obrovské protesty farmárov. Najmä farmári vyrábajúci mlieko sa sťažovali na údajne neprimerané podmienky, ktorým čelia po tom, ako EÚ v apríli konečne zrušila kvóty na výrobu mlieka. Na …

Európska únia a farmári

… ukončenie kvót však doplatili najmä farmári, ktorí sa nedokázali prispôsobiť požiadavkám zákazníkov. Napriek tomu im Európska únia vyšla v ústrety a pridelila im ďalších 500 miliónov eur z peňazí daňovníkov. No našťastie, tu opatrenia EÚ nemajú skončiť.

Nové trhy pre mlieko

V rámci nového balíčka sa bude Európska únia snažiť otvoriť farmárom aj trhy v tretích krajinách, najmä v Ázii.

Podľa nepotvrdených informácií má ísť najmä o Japonsko, Vietnam a možno Indiu.

Pomôcť majú aj rokovania o voľnom obchode s týmito krajinami, keďže Európska únia uzavrela dohodu o voľnom obchode s Vietnamom minulý mesiac, pričom s Japonskom a Indiou o voľnom obchode aktuálne rokuje.

Takto má fungovať Európska únia

500 miliónový balíček Európskej únie síce pomôže farmárom, no výlučne na úkor produktívnych ľudí a firiem, ktorí sa na tento balíček budú musieť skladať.

Rušenie administratívnych bariér v medzinárodnom obchode je však výhrou pre všetkých, keďže vďaka nemu môžu farmári predávať viac aj bez vyšších dotácií a zákazníci v tretích krajinách sa môžu tešiť vyššiemu výberu a nižším cenám. Koniec koncov, takto by mala fungovať Európska únia.

Pôvodnými princípmi EÚ totiž bolo práve rušenie administratívnych bariér medzi jej členskými krajinami, ktoré zvýšilo prosperitu a slobodu ľudí.

Na rozdiel od regulácií a prerozdeľovania, ktoré sú vždy na niekoho úkor, rušenie administratívnych bariér je jediný spôsob, ako môže Európska únia skutočne pomôcť ekonomike a nielen niektorým vybraným skupinám obyvateľstva.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/agriculture-food/commission-targets-new-asian-markets-eu-dairy-exports-317442

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.