Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia inovuje logo Európskej rady za vyše 60 tisíc eur
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia má nové logo za 60 tisíc eur, bude ju stáť oveľa viac

Európska únia momentálne prechádza najväčšou krízou vo svojej histórii. Krajiny bojujú s poklesom ekonomiky a nárastom nezamestnanosti a dlhov. A v týchto ťažkých časoch sa Európska únia rozhodla inovovať logo Európskej rady.

Európska únia - nové logo

A keď nové logo, tak nie len tak hocijaké. Európska únia sa predsa potrebuje pred svojimi občanmi prezentovať, a tak za nové logo zaplatila až neuveriteľných 60 000 eur. Skutočné náklady však môžu byť oveľa vyššie.

Drahé bruselské logo

Ako píše časopis The Times, skutočná suma za nové logo sa vyšplhá až do šesťciferných čísiel. Európska rada totiž bude musieť vymeniť kompletne celú grafiku na webe, vytlačiť nové brožúry a vymeniť nápisy na budovách a v budovách. Ale čo tam po tom, aspoň si niekoľko bruselských úradníkov nájde prácu, vďaka čomu ospravedlní existenciu svojho pracovného miesta.

Nové logo vyvolalo u verejnosti veľké pobúrenie. Niet sa čomu čudovať, Európska únia si svoj imidž pred daňovníkmi vylepšuje za kopec ich vlastných peňazí. Podľa Európskej únie však má logo predstavovať a šíriť “odlišnosť, srdce a svetlo”. Dôvodom jeho vybratia tiež malo byť, že logo je “jednoduché a symbolické”. No pri toľkej jednoduchosti by nezaškodila ani trochu nižšia cena.

Európska únia a Washingtonov pamätník

Európska únia sa už dlhodobo sťažuje, že nemá peniaze ani na vykonávanie svojich základných funkcií. Koncom roka 2012 tak dokonca pristúpila k obmedzeniu rozpočtu pre študentský program Erazmus a pre dotácie vedy a výskumu. Dôvodom však nebolo, že Európska únia zoškrtala každý jeden cent z nepotrebných programov a musela začať šetriť na programoch populárnych. Dôvod škrtania bol celkom iný.

Európska únia obmedzila rozpočet pre vedu a Erazmus práve kvôli tomu, že ide o jej najpopulárnejšie programy. To je taktika, ktorú zvyknú používať politici a byrokrati, aby poukázali na svoju údajnú dôležitosť.

Odborne sa to nazýva „Syndróm Washingtonovho pomníka“, čo odkazuje na pamätník George-a Washingtona v USA. Tento pamätník je u ľudí mimoriadne populárny. V rámci škrtania rozpočtu v roku 1969 sa ho však americká vláda rozhodla na dva dni v týždni zatvoriť. K podobným prípadom dochádzalo aj pri poslednom “vypnutí” americkej vlády.

Tento princíp sa tiež nazýva “požiarnici najskôr”, keďže pri hrozbe rozpočtových škrtov vláda môže začať hovoriť o tom, že bude musieť prepustiť požiarnikov. Namiesto požiarnikov tiež môže vláda strašiť aj prepustením iných zamestnancov, ktorých služby obyvatelia považujú za užitočné. Môže ísť napríklad o učiteľov, lekárov alebo policajtov.

Samozrejme, pri podobných praktikách vládam a byrokratom nechýba kreativita. Jedným z najzvrátenejších príkladov bolo, keď sa byrokrati vyhrážali tým, že v prípade škrtov bude musieť byť zabitá časť zvierat v Zoo v Massachusetts.

Zákerná Európska únia

Európska únia tak zákerne obmedzuje služby občanom a bráni sa výraznému škrtaniu rozpočtu, aj keď na to nie je dôvod.

Bruselskí byrokrati by mohli na počkanie dostať siahodlhý zoznam vecí, o ktoré ľudia nemajú záujem – od podpory nezodpovedných krajín, cez štúdie o nádržkách na záchody, až po predražené logá.

V prípade hrozby škrtov si však títo byrokrati naplánujú vo všetkých nepotrebných veciach rovnaký rozpočet a skutočne potrebné veci ponechajú financované nedostatočne. So všetkým súhlasiaci europoslanci by však nemali skočiť na túto zákernú hru. Mali by neustále upozorňovať na to, že kým budú prípady takéhoto plytvania takmer na dennom poriadku, Európska únia nemá právo odmietať výrazné zoštíhlenie rozpočtu.

Zdroj: http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/europe/article3985521.ece

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.