Európska únia je pre Holandsko v čistom porovnaní veľmi nevýhodná a je žiaduce ju opustiť. To je záver štúdie, ktorú predstavil šéf holandskej Strany za slobodu Geert Wilders. Štúdia navyše nie je založená na populistických …
… frázach, ale na reálnych výpočtoch. Európska únia tak môže byť pre Holandsko skutočne škodlivá. Podobné úvahy sú však relevantné aj pre situáciu na Slovensku. Európska únia je síce pre Slovensko prospešná, no odchod krajiny akou je Holandsko, by mal negatívny dopad aj na Slovensko.
Zlá Európska únia
Podľa štúdie Európska únia ročne uvaľuje na holandskú ekonomiku prostredníctvom nepotrebných regulácií náklady vo výške minimálne 20 miliárd eur.
Ďalším nákladom sú príspevky do rozpočtu EÚ. Po ich odstránení by sa zlepšili holandské verejné financie, vďaka čomu by HDP Holandska v roku 2035 bol vyšší o 240 miliárd eur. Problémom je aj voľný pohyb osôb v EÚ. Európska únia totiž núti krajiny poskytovať imigrantom sociálne dávky a iné štedré výhody. Najmä v prípade bohatších krajín ako Holandsko sa tak voľný pohyb osôb zmenil na sociálnu turistiku.
Po vystúpení z Európskej únie by navyše Holandsko mohlo slobodnejšie obchodovať s krajinami mimo nej.
To je vec, o ktorej sa pri diskusii o členstve v EÚ často nehovorí. Európska únia je totižto prezentovaná ako nástroj na posilnenie zahraničného obchodu. A aj keď to absolútne platí pri obchodovaní s krajinami Európskej únie, pri obchode s tretími krajinami to tak byť nemusí. Keď napríklad Estónsko vstúpilo do Európskej únie, jeho colná záťaž vzrástla.
Ignorácia bruselských byrokratov
Pri podobných návrhoch zvyčajne Európska únia robí to, čo jej ide najlepšie – hrá sa na mŕtveho chrobáka. To je však tá najhoršia možná stratégia. Aj keď to môže pomôcť aktuálnym bruselským byrokratom pohodlnejšie dožiť vo svojej funkcii, tieto problémy nemožno odkladať donekonečna. A zatiaľ čo v Holandsku sa diskusia o výhodnosti členstva v EÚ ešte len otvára, pri Veľkej Británii je hrozba vystúpenia už teraz veľmi reálna.
Ak Európska únia bude ignorovať takúto kritiku, tak ju krajiny, ktoré najviac doplácajú na svoje členstvo, budú postupne opúšťať.
Odchod každej takejto krajiny navyše zvýši motiváciu ostatných krajín, aby aj ony prehodnotili svoje členstvo v Európskej únii. Zvyšné krajiny totiž budú buď dostávať od EÚ menej peňazí alebo budú musieť do jej rozpočtu platiť viac. Nakoniec v Európskej únii zostanú len krajiny, ktoré z nej ťažia na úkor iných ako napríklad Grécko, prípadne krajiny, ktoré k Európskej únii nemajú žiadnu reálnu alternatívu ako napríklad Slovensko.
Európska únia potrebuje reformy
Európska únia však na takúto budúcnosť nie je odsúdená. To, či k nej skutočne príde, záleží len na jej ochotnosti vykonať potrebné reformy. Od obmedzenia vydávania škodlivých regulácií cez zastavenie pomoci nezodpovedným krajinám až po posilnenie obchodu so zvyškom sveta. V takom prípade nebudú potrebné žiadne analýzy, pretože Európska únia založená na slobodnom obchode, cestovaní a zdravých ekonomických princípoch bude prospešná pre všetkých.
nieje to celkom tak, odbyrokratizacia by mala tiez svoju dan.