Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia Slovensku zrejme nezaplatí za projekty
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia neuznala Slovensku 413 miliónov eur z eurofondov

Európska únia Slovensku zrejme nezaplatí až 413 miliónov eur za projekty, ktoré mali byť financované z eurofondov. Dôvodom sú nezrovnalosti pri projektoch, pri ktorých Európska únia poukazuje na plytvanie a možnú korupciu.

Európska únia - peniaze zadarmo

Táto suma predstavuje citeľnú časť štátneho rozpočtu, čo môže vláde priniesť zásadné problémy. Zastavením eurofondov pre nehospodárne využívanie tiež Európska únia dokázala, že “peniaze zadarmo” v žiadnom prípade zadarmo nie sú.

Európska únia obmedzila slovenské eurofondy

Audit Európskej únie poukázal pri eurofondoch na mnohé príklady možného plytvania.

Jedným z nich je napríklad nákup obrábacieho centra za 1,7 milióna eur, pričom jeho bežná trhová hodnota dosahuje 600 000 eur. 413 miliónov eur zastavených Európskou úniou je pritom viac, ako minuloročná suma vybraných daní z liehu a piva, suma všetkých koncesionárskych poplatkov a suma všetkých daní, ktoré zaplatili živnostníci.

Ide tiež o viac ako dvojnásobok nákladov na nedávno predstavený vládny balíček, ktorý zvyšuje minimálnu mzdu a vianočné dôchodky a prináša cestovanie vlakom pre dôchodcov a študentov zadarmo.

Eurofondy – drahé peniaze zadarmo

Pri projektoch financovaných za eurofondy sa zvyčajne nekladie veľký dôraz na efektivitu. Peniaze Európskej únie sú totiž považované za “peniaze zadarmo”, a tak by podľa niektorých aj pri prípadnom plytvaní mali byť pre Slovensko prínosom. Opak je však pravdou.

Projekty s pochybným významom totiž zrejme budú musieť byť uhradené priamo zo štátneho rozpočtu, z peňazí všetkých daňovníkov.

Kvôli nezodpovednému využívaniu eurofondov tak zrejme za tieto “peniaze zadarmo” od Európskej únie slovenskí daňovníci zaplatia obrovskú cenu.

Zdroj:
1. http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/327069-brusel-stopol-slovensku-413-milionov/
2.http://www.cenastatu.sk/kv-d-dvv-n/2013/Eur/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.