Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia nepotrebuje väčšiu centralizáciu

Európska únia sa vraj v reakcii na aktuálne problémy musí viac centralizovať. Aby však nebránili „pomalší“ členovia EÚ tým „rýchlejším,“ je potrebná dvojrýchlostná Európska únia, pričom v tej viac centralizovanej časti by boli …

Európska únia a vízie

… krajiny eurozóny. S týmto návrhom nedávno prišiel francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron spolu s nemeckým ministrom hospodárstva Sigmarom Gabrielom. Našťastie, nie všetci sú týmto návrhom nadšení.

Katastrofický socialistický sen

Jedným z kritikov tohto plánu je Syed Kamall, predseda europarlamentnej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.

Podľa neho ich socialistické vízie harmonizovania daní a sociálnych politík (napr. harmonizácia minimálnej mzdy) je nielen utopická na papieri, ale aj ignoruje základnú realitu. Európska únia sa totiž nemôže uzavrieť voči zvyšku sveta.

A (nutne vyššie) harmonizované dane sú skvelým spôsobom, ako motivovať ešte viac firiem, aby radšej išli podnikať mimo EÚ.

Ešte viac zaostávajúca Európska únia

Podľa Kamalla by Európsku úniu v takom prípade opustili najmä mobilnejší ľudia. To je nočná mora socialistov – tí sa totiž boja všetkých produktívnych, ktorí odchádzajú preč a všetkých neproduktívnych, ktorí prichádzajú dnu (kvôli štedrým sociálnym výhodám).

Keď tieto trendy prekročia istú hranicu, Európska únia sa nebude môcť vyhnúť kolapsu.

Realita totiž nepustí – nebude v nej dosť produktívnych ľudí na to, aby dokázali financovať veľkolepé socialistické vízie.

Koreňom dnešných problémov EÚ navyše nie je nedostatočná centralizácia, ale naopak – nadmerne vysoké zdanenie a vysoká regulačná záťaž.

Viac toho istého Európskej únii pomôže len veľmi ťažko.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/opinion/129052

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.