Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia nemá záujem o alternatívu voči väčšej integrácii

Európska únia aktuálne prechádza najväčšou krízou vo svojej histórii. Politici, médiá a akademici však len dúfajú, že sa problémy vyriešia samy. Na dnešnú situáciu totiž neboli pripravení – to, že integrácia EÚ mala ísť len dopredu sa …

Európska únia a problémy

… totiž bralo ako nespochybniteľný fakt a všetci ostatní boli označovaní za euroskeptikov, prípadne za prízemne zmýšľajúcich nacionalistov. No pravdou môže byť opak. Aj o tom píše vo svojom článku nemecký portál Zeit.de.

Priania odtrhnuté od reality

Pri reakcii na aktuálnu krízu sa politici EÚ potľapkávajú po pleciach a uisťujú sa, že všetko skončí dobre. Preto hovoria veci ako „Európska únia sa z krízy dostane silnejšia ako kedykoľvek predtým,“ „Európska únia potrebuje viac ako inokedy odvahu“ a podobne.

No tieto pekne znejúce frázy nie sú podložené žiadnymi konkrétnymi činmi.

Európska únia pri aktuálnej kríze len ad hoc reaguje na prebiehajúce udalosti, bez plánov, ako skutočne vyriešiť dnešné problémy. Samozrejme, pokiaľ nerátame absurdné plány na ešte väčšiu integráciu EÚ, a teda spoločné ručenie za dlhy, spoločný rozpočet pre eurozónu, spoločnú hospodársku politiku a podobne.

Na zlyhanie prirýchlej integrácie tak má byť liekom ešte väčšia integrácia. A na problémy v dôsledku morálneho hazardu má byť riešením ešte väčší morálny hazard.

To je však zaručeným spôsobom, ako ešte viac zvýšiť pnutia v EÚ a z dlhodobého hľadiska ešte viac zosilniť dnešné problémy.

Európska únia – všetko alebo nič

Budúcnosť Európskej únie tak mnohí vidia ako „všetko alebo nič,“ teda

buď sa Európska únia bude za každú cenu ešte viac integrovať, alebo je odsúdená na zánik.

Mnohí pritom argumentujú tým, že EÚ priniesla do Európy mier a krajiny, ktoré boli dlhodobo rivalmi, dnes namiesto bojov spolupracujú. To môže byť pravda, aj keď je otázne, či na mieri nemá väčší podiel existencia nukleárnych zbraní.

No povedať také niečo je akoby niekomu nejaké konkrétne jedlo zachránilo život, a potom sa bude snažiť jesť až do prasknutia, veď predsa „keď nebude jesť do prasknutia, tak musí zomrieť od hladu.“ Takýto prístup je, samozrejme, hlúpy. Ani jedna z týchto možností totiž zrejme nie je správna a optimálnejšie riešenie je skôr niekde uprostred.

Dôsledkom väčšej integrácie za každú cenu je dnes možné vystúpenie Grécka z eurozóny, plánované referendum o vystúpení z EÚ v Británii, rastúci vplyv extrémistických strán naprieč celou Európskou úniou, neschopnosť čeliť nelegálnej migrácii a podobne.

Pri tlačení na pílu zo strachu pred rozpadom EÚ sa nám Európska únia rozpadá pred očami.

Štyri slobody

Jedinou alternatívou voči stále hlbšej integrácii nie je rozpad Európskej únie.

Alternatívou je návrat k pôvodným hodnotám, teda slobode pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu.

Tieto princípy fungujú a zaslúžene sa tešia veľkej popularite ľudí. Ak sa, samozrejme, budú chcieť nejaké krajiny EÚ integrovať viac, nikto by im nemal brániť. No rovnako tak by nemala byť nútená jedna veľkosť pre všetkých.

Inak lídri EÚ vylejú s vaničkou aj dieťa, a teda pre sny o väčšej integrácii obetujú aj základné piliere Európskej únie.

Zdroj:
1. http://www.zeit.de/politik/ausland/2015-07/european-union-integration-disintegration-crisis

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.