Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia potrebuje byť podľa Hollanda jednoduchá a jasná
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia musí byť jednoduchá a jasná

Európska únia musí byť jednoduchá a jasná, aby bola efektívna tam, kde je potrebná a aby sa mohla stiahnuť stadiaľ, kde potrebná nie je”. Toto nie je vystrihnuté z prejavu nejakého extrémistického euroskeptika, ale …

Európska únia - úsporné opatrenia

… z prejavu francúzskeho prezidenta Hollanda. Jeho strana totiž v eurovoľbách utrpela obrovskú porážku. Skončila až na treťom mieste, ďaleko za euroskeptickým Národným frontom a stredopravou stranou UMP.

Európska únia je kľúčovou témou

Postoj Hollanda k EÚ nie je veľmi prekvapivý. Aj francúzsky prezident si uvedomuje, že Európska únia je kľúčovou politickou témou a na voličov veľmi jasne zaberá. No kto by čakal, že Hollande bude teraz zástancom poctivej a efektívnej reformy EÚ, bude zrejme sklamaný. Ako správny socialista totiž vidí príčiny problémov celkom opačne, ako je tomu v skutočnosti.

Neexistujúce úsporné opatrenia

Podľa neho za súčasnú ekonomickú situáciu môžu úsporné opatrenia. Hollande síce tvrdí, že kríza už skončila, no cena za to bola privysoká – úsporné opatrenia, ktoré deprimovali ľudí. Francúzsky prezident sa však v oboch týchto veciach mýli. Po prvé, kríza zďaleka neskončila.

Krajiny Európskej únie svoje ekonomiky nad vodou držia umelo masívnym zadlžovaním a prílevom lacných peňazí ECB.

Po druhé, reálne úsporné opatrenia Európska únia nezažila. Výdavky vlád v EÚ totiž neustále rastú a takzvané “úsporné opatrenia” pritom znamenajú len to, že rast týchto výdavkov sa spomalil. Obzvlášť ironické je počuť hlasy po zastavení úsporných opatrení z Francúzska. Francúzsko totiž po celý čas ignoruje pravidlá EÚ a výrazne sa zadlžuje aj naďalej. Hollandov prístup k EÚ však poukazuje na jednu dôležitú vec. Nekritické uctievanie EÚ nemusí byť vždy tou najhoršou alternatívou. Ešte horšia je kritika tých, ktorí volajú po tom, aby Európska únia robila ešte viac nesprávnych vecí ako v súčasnosti.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/145176b6-e4c6-11e3-894f-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz32zI01t5e
2. http://www.bbc.com/news/world-europe-27579235

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.