Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia je vyzývaná k uskutočneniu zásadných reforiem
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia má byť reformovaná aj podľa Francúzov

Európska únia je dlhodobo viacerými krajinami vyzývaná k uskutočneniu zásadných reforiem. Najhlasnejšia konštruktívna kritika sa už pravidelne ozýva z Veľkej Británie, no nezanedbateľné je aj Holandsko. Európska únia však …

Európska únia a Francúzsko

… nie je úplne idealizovaná ani v krajinách, ktoré sú zvyčajne považované za jej najtvrdších zástancov. Jedným z takýchto príkladov je aj Francúzsko. Dokazuje to rozhovor, v ktorom svoj názor na EÚ vyjadril Henri Guaino, francúzsky poslanec za stredopravú stranu UMP a bývalý špeciálny poradca prezidenta Sarkozyho.

Inštitúcie a mier

Pre Guaina “Európska únia” nepredstavuje inštitúciu, ale samotné krajiny ako Francúzsko, Taliansko, Nemecko či Slovensko. Európska komisia, Európsky parlament a iné orgány sú tak len inštitúciami, ktoré slúžia štátom a národom Európy. To však ani zďaleka nie je najkontroverznejší názor, ktorý Guaino v rozhovore vyjadril. Podľa neho totiž …

Európska únia nepriniesla mier, ale naopak, mier priniesol Európsku úniu.

Aj preto má byť snaha oslabiť štáty s cieľom zabezpečiť mier veľmi nebezpečná. To totiž vedie k nárastu populizmu, extrémizmu a sociálnych pnutí. Eurofederalistický sen sa tak podľa neho ľahko môže zmeniť na nočnú moru.

Európska únia a subsidiarita

Guaino kritizuje aj prístup Európskaej únie k subsidiarite. Subsidiarita je princíp, podľa ktorého sa záležitosti majú rozhodovať na najnižšej možnej úrovni čo najbližšie k samotným ľuďom. K subsidiarite sa hrdo hlási aj Európska únia a formálne si na nej veľmi zakladá. Skutočnosť však vyzerá celkom inak.

EÚ dnes necháva na štáty len to, čo nedokáže spraviť sama. Skutočná subsidiarita pritom znamená presný opak – Európska únia by mala robiť len to, čo nedokážu spraviť samotné štáty.

Reálne presadzovanie subsidiarity by preto dnes malo viesť k návratu mnohých právomocí z Bruselu späť na členské štáty. Rozhovor s Guainom tak dokazuje, že podpora reforiem už neobchádza žiadne krajiny Európskaej únie. Skutočná a prospešná reforma Európskej únie ešte nikdy nebola reálnejšia, ako je tomu teraz.

Zdroj: http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2014/05/bonjour-monsieur-cameron-there-are.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.