Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska únia prináša do obchodu nové bariéry
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia zbytočne komplikuje medzinárodné obchodné dohody

Európska únia prinesie pri obchodných dohodách s tretími krajinami novú stratégiu. Okrem nových krajín, s ktorými EÚ uzavrie obchodné dohody, chce Európska únia prehodnotiť aj existujúce dohody, všetko s cieľom odbúrať …

Európska únia a dohody

… zbytočné prekážky a posilniť hospodársky rast. To je možné chváliť, keďže liberalizácia medzinárodného obchodu je vždy prospešná pre obe strany. Žiaľ, Európska únia pri voľnom obchode nekončí.

Európska únia má veľké plány

Do dohôd o voľnom obchode totiž Európska únia zahŕňa aj veci, ktoré s voľným obchodom nemajú absolútne nič spoločné. EÚ tak rokuje aj o tom, ako by mali dané krajiny bojovať proti korupcii alebo ako by mali prispieť k „udržateľnému rozvoju“.

Európska únia dokonca v obchodných dohodách neopomína ani to, ako by mali firmy konať v súlade so „spoločenskou zodpovednosťou“. Ako tento postoj komentuje zástupca Zväzu priemyslu a dopravy Pavel Fára:

„Domnievame sa, že nositeľom spoločenskej zodpovednosti sú firmy na báze dobrovoľnosti. Uplatňovanie niektorých postojov by mohlo viesť k zvýšenému zasahovaniu do podnikania a zvýšeniu administratívnych a reportovacích povinností.“

Škodlivý prístup

A tak to aj naozaj je. Dohody, ktorými chce Európska únia odstrániť prekážky brániace vzájomnému obchodu, so sebou paradoxne prinášajú aj úplne nové regulačné bariéry.

Snaha dohodnúť všetko od výšky ciel až po spoločenskú zodpovednosť firiem navyše tieto dohody neúmerne predlžuje a ochudobňuje tak tretie krajiny, ale aj samotnú EÚ.

O kontroverznej dohode TTIP sa napríklad rokuje už od roku 2013 a ani podľa optimistických odhadov nebude uvedená do platnosti skôr ako v roku 2017. Ak teda vôbec do platnosti uvedená bude.

S narastajúcimi požiadavkami EÚ totiž narastá aj kontroverznosť tejto zmluvy.

A tak je nakoniec možné, že kvôli tomu, že Európska únia má veľké oči, najväčšia obchodná dohoda v histórii ani po dlhoročných a namáhavých rokovaniach nebude realizovaná.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/obchodni-strategie-eu-se-ma-vic-zamerit-na-obchod-a-investice-spolecenska-odpovednost-je-vec-firem-rika-svaz-prumyslu-013065

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.